28 Ocak 2020
ara

HESABA ÇEKİLMEDEN ÖNCE

13.1.2020

İnsan psikolojisine yönelik tahliller ve şahsiyet terapisine yönelik ayetlerle dolu Kur’an-ı Kerim. Yeryüzü macerasında imtihanı en sağlıklı şekilde verebilmesi için hem insana kendisini anlatıyor, zaaflarını bildiriyor, hem de bu zaaflardan kurtulma yollarını gösteriyor insanı Yaratan Kudret.

Elle tutulan, gözle görülen ve içinde yaşanılan, insanın önünde duran bir gerçeklik dünya. Zamanın her diliminde alış veriş halinde bulunulan müşahhas bir varlık. Kârı ve zararı onunla içiçe. Canında, ruhunda dünyanın etkilerini hissesdiyor insan. Binaenaleyh ona düşkünlüğü normal. Bu tesbit çok net yapılıyor Kur’an’da.

Öteki alem ise, elle tutulmuyor, gözle görülmüyor. Gidip gelen yok. Cana dokunan bir bilgi de yok insan hayatına nasıl bir etkide bulunduğuna dair. İnsanın gündemine de girmiyor o zaman. “Acil olan” insanın gündemine otururken, “sonraki” sonralara atılıyor çünkü...

Sürekli erteleyerek ıskaladığımız sonraki de, son nefese kadar belki hiç gündem olmuyor. Bu insanın çok temel bir yanılgısıdır Kur’an’a göre…Zira insanın varoluşunu ve dünya yaşamını çok farklı bir mahiyette görüyor Kur’an.

“Hangi gündem önceliklidir?” sorusuna vereceğiniz cevap da problemli oluyor o mahiyet farkını dikkate almadığınızda…Terapiye işte buradan başlıyor Kur’an.

İnsan yaratıldı ve insanın imtihan yeri olarak belirlendi dünya… İnsanın dünyada vereceği imrtihanın değerlendirme alanı olarak da ahiret tayin edildi. Dünya geçici, ahiret yaşamı ebedi. İnsanın dünya ve ahiret ile ilişkisini temelden değiştirmez mi böyle bir denklem? Bakın bakalım şu gerçeklere:

Bir kere dünyada yaptığımız her şey bir tür imtihan sorusuna verilen cevap gibi. Her şey yazılıyor. Hem öyle bir yazılma ki bu, İlahî bir nazarın kameranın kayıtları söz konusu.

Bir gün sona erecek dünya. Ve her şey bitmeyecek dünyanın sona erdiği noktada. Ondan sonra ebedi bir hayat başlayacak aksine. Önünüze çıkacak her şey. Ve dünyadan oraya gönderdiğiniz cevaplar belirleyecek ebedi hayatınızın kalitesini.

Allah’ın varlığı ve birliğinden sonra “Ahiret bilgisi, inancı ve hassasiyeti” dir Kur’an’ın en temel eğitimi. Ve Kur’an insana der: Dünyada önemsediğin mükafatların kıyaslanmayacak kadar güzel olanları ahirette var. Dünyada yaptığın yanlışlara karşı cezaları önemsiyorsan, onunla kıyas edilemeyecek ağırlıkta olanlar ahirette var. Dünyada kusur işlemekten ve bedel ödemekten sakınıyorsan, onun bin katı hassasiyeti ahiret’te cezalarla karşılaşmamak için göstermelisin. Hayatını dayanılmaz hale getiriyorsa dünyevi krizler, ahiret krizleri ile baş etmek çok daha zordur.

En önemlisi ne biliyor musunuz? Dünyada yaptığın hile ve sahtekârlıklara, adaletsiz ve merhametsiz uygulamalara, vicdansız ve acımasız torpillere, edepsizce adam kayırmalara, hayasızca yediğin rüşvet ve haraçlara, iffetsizce yaptığın tefeciliğine, çek-sened mafyacılığına…Bu nasıl bir Müslümanlık? Bu nasıl bir insanlık? Bu nasıl bir hayvandan daha aşağı bir derekeye düşmek? Şu veya bu maliyeci, müfettiş, mahkeme vs… huzuruna çıkmak seni rahatsız ediyorsa, orada, Âlemlerin Rabbinin huzuruna çıkacaksın. Sana canı veren, seni sen kılan, sahip olduğun her şeyi borçlu olduğun Kudretin huzuruna çıkacaksın. Dünyada yaşadığın rezalet ve kepazeliğin milyon katını öteki alemde yaşayacaksın. Düşünebiliyor musun orada O’nun sınırlarını çiğnemenin nasıl yüz kızartıcı bir durum olduğunu?

Dünya hayatı tüm insanlar için sona erecek ve o çetin gün gelecek. İnsanın eli ayağı şahitlik yapacak. Malı mülkü şahitlik yapacak. Orada pişmanlık var, hüsran var, ebedi olarak ateşe mahkumiyet var, yüz kararması var, mahcubiyet var, kan ter içinde kalmak var.

Dünyada iflasları önemseyenler, asıl ahiret iflasına dikkat etmelidir. Şu anda tüm dünya krizi konuşuyor. Küresel kriz oldukça büyük. Ya ebedi alemde bir kriz yaşanırsa… Günahtan en çok korunmuş insanın yüreğine yansıyan ahiret kaygısının yansıması…Kur’an’ı en iyi anlayan ve yaşayan, kalbinin derinliklerinde, şahsiyetinin en ince kıvrımlarında Kur’an dolaşan Resul-i Zişan…

Dünyada yaşanan kriz herkese kendisini önemsetiyor. Bize düşen ise, Kâinatın Efendisinin çağrısı ile kendimize ve ulaştığımız herkese, öteki alemin krizinden korunma hassasiyetini taşımak.”Hasibû kable en tuhâsebû-Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz.”

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MEMLEKET EHLİYETLİ VE LİYAKATLİ MÜDÜRE EMANET
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz