9 Nisan 2020
ara

SİYASET VE ASALET

26.8.2019

Seçim borsası açıldığında kimimiz oy vereceğimiz partiyi araştırırken kimilerimiz de asil milletin vekili olabilmenin yollarını aradık!..

Millete hizmet (!) aşkıyla yanıp tutuşan aday adayları siyasî partilerin merdivenlerinde milletvekili adayı olabilmek için kuyruğa geçmeye, o partinin ulaşılamayan liderine ulaşmaya, tepe yönetiminin karşısında takla atıp cambazlık yapmaya başladık.

Aday adayı olmak günün menüsü iken, bazı insanların milletvekili olmak için neden bu kadar çırpındıklarını anlayamadık.(!) Bunca sıkıntısına rağmen herkes milletvekili olmak istiyor, neden?

Milletvekilliği, ülkemizin en cazip mesleği konumunda.. İşin ulvi boyutu ya da ideolojik bir duruş sergileme arzusu insanları bu çabaya itmiyor. Kimse artık bizi kandırmasın ve hafızalarımızla oynamasın…

Kimimiz vekilliği kendimize dokunulmazlık kalkanı oluşturmak, kimimiz itibar, kimimiz de ceylan derili koltuğun maddi manevi getirisi için tercih ettik!..

Kimimiz aday yapılmayacağımızı iyi bildiğimiz halde egolarımızın tatmini için aday adayı olduk. Kimi dâva adamları(!) bir üst makama sıçrama tahtası, bazılarımız da ihale alabilme derdine düştük ve aday adayı olduk!..

Adayın kişilik analizi yapılırken hedefinin para mı, güç mü, dokunulmazlık mı, hizmet mi, dâva mı olduğu, ülke meselelerine duyarlılık, toplumun beklentileri iyi tahlil edilmeden verilen kararlarla memleketi teslim ettik vekillerimize!..

Altına girdiğimiz ağır sorumluluğun hesabını veremedik, bir haksızlığın önüne geçmek için çaba sarfedemedik, bir ananın yüreğindeki ateşi söndürmek için terimizi akıtamadık, her şeyden önemlisi yapılan özeleştirilere kulaklarımızı tıkadık..

Oysa önemli olan milletvekili olmak değildi. Ülkemizde ve dünyada yaşanan haksızlıklara meydan okumak , acı ve ızdırap dolu olaylara çözüm bulmak veya çözüm bulmaya çalışmaktı.

Siyaset önemli değil, önemli olan yaşanan kara tabloları beyaza çevirmek, akan gözyaşlarını dindirmekti… Bu milletin hayrına çalışmak, insanların acılarını hafifletmek, muzdariplerin yüzünü güldürmekti.

Siyaset önemli değil, önemli olan siyasetçinin masumların koruyucusu ve kimsesizlerin kimsesi olmaktı. Ağzına götüreceği her lokmada ülkedeki açları düşünebilmesi, lokmaların boğazına dizilebilmesi, yutulamamasıydı…

Siyasetçi olmak önemli değil. Siyasetçi başını yastığa koyduğunda yapamadıklarını düşünüp, yapması gerekenlerin ve yarının programını planlayarak uyuyamamalı, yüzünü güldürebileceği insanların mutluluklarının rüyasını görüp güne başlayabilmekti…

Siyaset önemli değil. Siyasetçi için önemli olan; riyakâlıktan uzak olarak resim çektirmeden, sosyal medyada paylaşmadan, Hastahanedeki hastayı, hapishanedeki mahkumu, maddi imkânsızlıklar nedeniyle okulunu bırakan genci, evine ekmek götüremeyen işsizi, okuldaki öğretmeni, tarladaki çiftçiyi, emeği, göz nurunu, işçiyi memuru düşünmek, düşüncelerini anlamak, yani empati yapabilmekti…

Ama vebalin farkında olamadılar, üzerlerindeki ağır sorumluluğu his etmediler vekillerimiz… Seçim öncesi Yunus, seçildikten sonra Firavunlaşıp kendilerini bulunmaz Bursa kumaşı zannettiler… Burunlarından kıl aldırmayan, helal haram kaygısı olmayıp kesesini doldurmaya çalışan, kendine ihtiyaç duyanlara hava atıp aşağılayan, gözleri yaşarmayan siyasetçilerimiz oldu!..

Siyaseti misyon için değil, komisyon için yapan, tek ilkesi çıkar olan, siyasetinin ekseni olmayan dün dündür bugün bugündür mantığıyla memleketin başına tebelleş olan ensesi kalın, burnu kaf dağından büyük, kibir ve gurur abidesi, seçimlerden sonra bir daha yüzlerini görmediğimiz siyasetçilerden, hem bu dünyada hem öteki alemde davacı olacak bütün mazlumlar ve bütün mağdurlar…Veselam!

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
ZULÜM SALTANATI VE FİRAVUNLAR
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz