24 Ekim 2019
ara

BİD’AT VE HURAFELERLE DOLDURULAN İSLÂM

29.7.2019

Yeni Dünya düzenin’nin hedefi Hristyanlık Dinini ve devletlerini yeryüzüne hakim kılmak, onun karşısında en güçlü kuvvet olarak gördükleri İslâm Dini’ni ve Müslümanları etkisiz hale getirip yeraltı ve yerüstü zenginliklerine sahip olmaktır.

“Geldiği zaman, sizden sadece zalimlere değil (zalimin zulmüne mâni olmaları gerekirken bu görevi ihmal edenleri de kapsayarak) gelecek olan kötülüklerden/fitnelerden sakının. Bilin ki Allah’ın cezası çok şiddetlidir.”(Lokman: 17)

Asr-ı saadet’te yaşayan Ashab-ı Kiram , zor şartlarda İslâm’ı yaymak, Allah’ın adını yeryüzünde yüceltmek, Onun hükümlerini hakim kılmak, insanları Onun nuru ile aydınlatmak maksadıyla çalıştılar, çabaladılar.

Bugün biz, kıymetini yeterince takdir edememiş de olsak, onların , o gayretlerinin sonucu İman ve islâm ile müşerref olmuş bulunuyoruz.

Ne yazık ki biz içinde yaşadığımız yüzyılın Müslümanları olarak, onların bu yolda sarfettikleri çaba ve gayreti örnek almadığımız, Allah’ın ipine, hep birlikte ve sımsıkı sarılmadığımız, Kur’an’ı, indiriliş amacının dışında kullandığımız, yalnızca lafzını ezberleyip, anlamını bütünüyle ihmal ettiğimiz; böylece yaşam dünyamızdan uzaklaştırdığımız içindir ki geminin kaptanlığı adaletsiz ve insafsız toplumların eline geçmiştir.

Sadece Müslümanlar değil, insanların büyük çoğunluğu, insan yaradılışına ters düşen veya keyfî uygulanan sistemler sebebiyle zillet içerisinde ezilmektedirler.

Dünyanın bazı bölgelerinde bugün yaşanmakta olan insanlık dışı cinayetler ve dramlar bu derece yaygın olmazdı, şayet yeryüzünde hâkim din islâm ve otoriter güç de adalet vasfına sahip gerçek Müslümanlar olsalardı.

Asr-ı Saadet’te toplum hayatına uygulanarak modeli oluşturulmuş olan İslâm’ın hayata hakim kılınması ve o mutlu yaşamın düzeyini yeniden yakalayabilmek için yapılacakların başında, İslâm’ın hayat bahşeden temel kaynağı ve kopmaz ipi Kur’an’a hep birlikte ve sımsıkı sarılmak gerekir. Onun vasıtasıyla, âlemlerin Rabbi ile bağları sıkı tutmak; O’nun belirleyip aydınlattığı doğru yoldan asla ayrılmadan yürümek; örnek insan, seçkin Peygamber Hz. Muhammed’in (s.a.s) sünnetini takip etmek…

İmam Malik’in dediği gibi, bu insanlar, ne ile yıkıldılarsa, yine onunla ayağa kalkmalıdırlar.

Bugün yeryüzünde İslâm denildiği zaman, birbirinden farklı olarak tanımlanan çeşitli islâmî anlayışlara tanık olmaktayız. Mesela “Laik Türk İslâm’ı” , “Şiî İran İslâm’ı, “Vahhabist Arap İslâm’ı” ve Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerindeki Müslümanların yaşadıkları islâm gibi, her biri, nev-i şahsına münhasır çeşitli islâmlardan bahsedilmektedir.

Ayrıca Libya’nın öne sürdüğü İslâm Sosyalizmi, Türkiye’de sözü edilen Türk-İslâm Sentezi veya İslâm Demokrasisi gibi… İslâm Dini’ni bir bütün halinde kucaklamayan, sadece Kur’an ve sünnet’in bir veya birkaç yönünü ön plana çıkartan İslâm anlayışlarına tanık olmaktayız.

Halbuki kaynağı, Kur’an ile Hz. Peygamber’in sünneti olan İslâm Dini, asıl itibariyle birdir. Onun, itikadî esasları, ibadet şekilleri ve ahlakla ilgili temel ilkeleri, dünyaya bakışı, hayat anlayışı.. vs. her yerde bir olması gerekirken, nasıl oluyor da bir Türk İslâm’ı, bir İran İslâm’ı bir Hind İslâm’ından söz edilebiliyor? Hele hele bu çeşitli islâmların mensupları, birbirlerinin Müslümanlığını reddedecek derecede bir ayrılık içinde bulunup temel naslarda dahi bir birlik sağlayamıyorlar?...

Maalesef acı bir gerçeğin ifadesi olan bu durum gösteriyor ki, bugün yeryüzünde yaşanan islâm Kur’an ve Sünnet’le genel çerçevesi çizilen gerçek İslâm değildir.

Bugün İslâm diye yaşanmakta olan, genelde asıldan uzaklaşılmış, bid’at ve hurafelerle doldurulmuş, çoğunlukla Kur’an ve sahih hadislerle çelişen ve aşağı-yukarı her millette ve guruplarda kendi nev-i şahsına münhasır, gelenekçi bir yaşayış biçimleridir. Vesselam!

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MÜSLÜMANLARIN DERDİYLE DERTLENMEYEN ONLARDAN DEĞİLDİR.
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
“DİLİNİZE SAĞLIK AVUKAT BEY!”

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz