12 Kasim 2019
ara

KUR’AN’I HAYATIN MERKEZİNE YERLEŞTİRMEK

20.5.2019

Yeryüzü coğrafyasında yaşayan her birey ve her toplum için, Kur’an okudukları halde Kur’ansız kalmaktır en büyük felaket… Mekke’de nazil oldu Kur’an. Mısır’da en güzel okundu Kur’an. İstanbul’da yazıldı Kur’an…Peki nerede anlaşıldı, nerede yaşandı Kur’an? Var mı bu soruya cevap verecek yiğit?

Gece –gündüz durmadan Kur’an okusalar Kur’an’ın anlaşılmasını ve yaşanmasını gereksiz görenler, Kur’an’sız kalmaya mahkumdurlar.

Kur’an’a muhtaçtır her an insanlık alemi ve bütün beşeriyet. Yoksa Kur’an hem itikada, hem de amele dair bütün problemleri insanlığa bildirmek için indirilmemiş miydi? Yoksa beşeriyet daimi bir ders olarak, süresiz ve kesintisiz Kur’an’a muhtaç değil miydi?

Her an canlıdır Kur’an. Ölülerden sayılırlar Kur’an’a ölü muamelesi yapanlar… Kur’an’ın elde taşındığı halde şuurda taşınmadığı, en yüksek yerlere konulduğu halde, hayatın merkezine konulmadığı, dilde olduğu halde kalbde yer almadığı, sesi dinlendiği halde sözünün dinlenmediği bir dünyada yaşamanın ne anlamı var?

Şair-i şehîrimiz ne güzel söyler:

“Ya açar Nazm-ı Celil’in bakarız yaprağına

“Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına”

Akleden bir kalbe sahip olmak gerekir Kur’an’ı anlamak için. Kur’an anlaşılmaz donmuş ve dondurulmuş akılla…Akleden kalbe dönmenin yolu Kur’an’a dönmektir insanoğlu için..

Donmuş ve dondurulmuş akılları çözen manevi nur imandır. Vahyin fikir işçiliğini yaparken imanını aklına âmir yapanlar, Kur’an’a hizmeti kadar Kur’an’dan anlarlar. Sahte ilahlara tapandır Ona kin besleyenler.

Felaket ve helaketlerle boğuşup duruyoruz Kur’an’ı anlamayı basite aldığımız günden beri… Kur’an’dan bir şey anlamazlar, keyfî ve indî gerekçelerden yola çıkarak Kur’an okuyanlar!

Kur’an okurken hem aklımızı hem kalbimizi arındırmalıyız şeytanî ve nefsanî niyet ve düşüncelerden.. Kur’an’dan bir şey anlamazlar, keyfî ve indî hizmetlerin içinde yer alanlar.

Kur’an’a olan hizmetimizle mukayyettir, Kur’an’ı anlamamızın ve yaşamamızın ölçüsü ve miktarı…Hayatımızın neresine taşıdık Kur’an’ın değerlerini?

Ebu Derda(r.a) rivayet ediyor: Peygamber (s.a.s) ile beraberdik; gözlerini semaya dikti ve şöyle dedi:

“Şu an ilmin insanlardan kaybolma zamanı; hatta ilim adına hiçbir şeye güç yetiremeyeceklerdir.” Ziyad b. Lebid:

“Bizden ilim nasıl çalınacak ? Biz devamlı Kur’an okuyoruz. Kur’an’ı okutup öğretiyoruz. Çocuklarımıza, hanımlarımıza da öğretip okutuyoruz.” Kâinatın Efendisi(s.a.s) şöyle buyurdular:

“Ey Ziyad ! Annen senin hasretinle yansın; seni Medine’nin fakihlerinden sanıyordum. Söyle bakalım: İşte Tevrat Yahudilerin elinde, işte İncil Hristyanların elinde, onlara bu kitapların hiçbir faydası var mıdır?”(Tirmiz, Müslim, İlim: 5)

Günümüzde tilaveti, kıraatı, tecvidi, hıfzı var Kur’an’ın…Ama ne yazık ki bir türlü hayatın merkezine yerleşmedi Kur’an. Bir hayli fazla Kur’an’ın hafızları, ama Kur’an metruk, Kuran mehcur, Kur’an mahkum.

İslâm’ın dertlisi Muhammed İkbal’in ifadesi ile:

“Kur’anın mânâsı senin kalbine yeniden nazil olmuyorsa ne Razi’nin tefsiri, ne de Zemahşeri’nin keşşaf’ı senin dertlerine çare bulamaz.”

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
SENDEN SONRA ZALİMLER GÜÇ GÖSTERİSİNDE BULUNUYOR EY NEBİ!
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
“DİLİNİZE SAĞLIK AVUKAT BEY!”

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz