20 Haziran 2019
ara

EKONOMİK KRİZ DEĞİL İNSANLIK KRİZİ YAŞANIYOR

7.1.2019

Cennettir krizlerin sıfırlandığı tek yer. Düşünülemez krizsiz bir dünya ve hayat. Bazen eksilir bazen artar maddi ve manevi alandaki krizler. İmtihan meydanı olan dünya hayatında yaşanan krizlerin elbette vardır aslî ve talî nedenleri! Zaman zaman dünyayı sarsan ekonomik krizlerden bahsedilir.

İmtihan ediyor Yüce Yaratan bizleri. Bir biz girdik krize, bir de bütün bir global dünya! Deprem, yangın, kuraklık veya sel gibi tabii afetler değildir yaşadığımız bu krizin sebepleri!

Vahşi kapitalizmin, insafsız maddeciliğin hakim olduğu dünyada yaşanan bu son krizin ana nedeni gönülleri sarsan ihtiras yangını, merhamet kuraklığı, vicdan yoksunluğu ve köpürtülen arzu selidir.

Hayatı egoizmin zindanı haline getirdi seküler anlayış! Yalnız yaşar hale geldi herkes birbirinin gözü önünde! Aya çıkmayı marifet saydılar üst kattaki komşusuna çıkamayanlar!

İnsana ve onun gönül dünyasına ulaşmaktır aslolan dostlar! İnsanlık krizidir aslında yaşanılan ekonomik kriz! Mahkumdur daima kriz üretmeye; yardımlaşmanın, paylaşmanın unutulduğu “ben merkezli dünya”!

Gittikçe yaygın hale gelmektedir dünyada fakirlik ve açlık. Fakat bunun sebebi üretim azlığından ziyade zalimce bir tüketim, insafsızca bir paylaşım ve merhametsizce bir yardımlaşmadır.

Ellerine geçirdikleri gücü, Yüce Yaratan’ın şiddetli imtihanına maruz kalan kriz mağdurlarını ezme ve sömürme aracı olarak kullananlar zalim bir azınlığın mazlum bir çoğunluğun oluşmasını hızlandırıyorlar.

Kaderin mahkumuyuz bizler. Kademe kademe icra ediyor hükmünü “Kimi yer kimi bakar, kıyamet ondan kopar” atasözü! Daha büyük kıyametlere gebe olduğu muhakkaktır bu gidişatın sonu!

Fakirliğin küfre yakın bir tehlike olduğunu belirten Kâinatın Efendisi (s.a.s),Allah’a sığınmış fakirlikten, fakat bunun yanında “kural tanımaz vicdansız, merhametsiz, acımasız zenginliğin “ de tehlikesine uyarmış bütün insanlığı!

“Allah’a yemin ederim ki; sizin için fakirlikten ziyade sizden öncekilere olduğu gibi dünyanın size de kapılarını açmasından, onlar gibi sizin de dünyalık için yarışa girmenizden, onları oyaladığı gibi dünyanın sizi de oyalamasından ve helak etmesinden korkarım.”(Buhari: 6425) diyor Kâinatın Efendisi (s.a.s)

Hz. Peygamber (s.a.s)’in korktuğu aynen gerçekleşmiş. Barışa değil savaşa dönmüştür dünyalık elde etme yarışı ! Ekonomik çıkarlar yatmakta günümüzde bütün savaşların temelinde! Adeta felakete dönüştü servet!

Derinleştikçe zengin-fakir arasındaki uçurum, kızıştıkça acımasız rekabet, nihai anlamda kazananlar için de dünya felaket olacaktır.” Merhamet etmeyene merhamet etmez Yüce Yaratan!” buyuruyor Peygamber(s.a.s)

Bir savaş ortamı içindeki dünyada ne şükretmeyen fakirin karnı, ne de evine ekmek götüremeyene acımayan merhametsiz zenginin gözü doymakta.

Bir mücadele ve yarış sahasıdır hayat. Fakat bu, düşmanlık, gaddarlık ve zulüm yolu ile değil, dostluk, yardımlaşma ve paylaşma yolunda olmalıdır.

İçimiz düzelmeden , düzelmez dışımız! İçimizdedir hazineler! Gönül saltanatımıza ortak edelim bütün dünyayı ve bütün insanlığı! Ama heyhat! Şükredecek sayısız nimetlerimiz varken unuttuk şükrü ve sabrı!

Eşkıyanın elinde soygun silahı, evliyanın elinde yardım aracıdır servet. Şımarık, merhametsiz, haramî tabiatlı zenginlerdir ülkeleri mahvedenler, dünyayı krize sevk edenler!

Gönül açlığı aç gözlülüğü, aç gözlülük doyumsuzluğu, doyumsuzluk huzursuzluğu doğurdu. Karartı dünyamızı kazanma hırsı ve kaybetme korkusu! Mahrum kaldık ihtirazsız, huzurlu ve mutlu yaşamanın zevkinden!

“Andolsun ki, sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mal, can ve ürün eksikliğiyle imtihan ederiz. Sabredenlere müjdele.” (Bakara: 155)

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İNFAK. BEREKET VE EBEDİ SAADET
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz