25 Mayis 2019
ara

OY KULLANIRKEN KAFAMIZI KİRAYA VERMEYECEĞİZ

3.12.2018

Memlekette seçimler peş peşe yapılıyor. Bir seçim atmosferine daha girdik. Her kes verdiği oydan sorumludur. Oy verdiğimiz kişilere vekalet veriyoruz.

Oy verdiğimiz kişilerin yaptıklarından sorumluyuz. Çünkü o, yaptığı işleri bize vekaleten yapıyor, Yani her halü kârda o seçtiğimiz kişi/ kişilerin yaptıklarından iyi ya da kötü bize de pay düşecektir.

Şayet seçtiğimiz kişiler önce iyi idi de sonra bozuldularsa, hak ve adaleti gözetmiyorlarsa, insanî ve vicdanî duygularla hareket etmiyorlarsa, haksızlık yapıyorlarsa, o halde karşısına çıkıp yaptıkları bu haksızlığa karşı olduğumuzu, onun yaptıklarını reddettiğimizi söyleyebilmeliyiz.

Oy kullanırken kafamızı, beynimizi kiraya vermeyeceğiz. Evimizin, iş yerimizin anahtarını vermeyeceğimiz insanlara oy vermemiz aptallık olur.

Siyasî konularda halk neyin ne olduğunu bilmeyebilir. Vekaletini verirken çevresindekilerin bilgisine ve dürüstlüğüne güvenerek, birilerinin etkisinde kalarak oy verebilir. Dediğim gibi bizim kafamız da kiralık değil, oyumuz da kiralık değil. Kusura bakanlar olursa, dönüp aynada kendine bir baksınlar.

Belediye Başkanlığında, Belediye meclis üyeliklerinde, İl Genel meclisi üyeliklerinde, ehliyet ve liyakat sahibi, emin ve güvenilir kişiler, aynı zamanda partisinin ideallerine bağlı kişiler göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer bu ölçü göz önünde bulundurulmazsa ne oy vermeliyiz ve ne de başkalarını oy vermeye davet etmeliyiz.

Eş-dost, ihale ve kadro hesapları yapılarak, eğer parti yöneticileri aday seçiminde ehliyet ve liyakat, dürüstlük, parti ideallerine sadakat, bilgi ve birikim faktörlerini göz önünde bulundurmazlarsa, kendi keyiflerinin istediği şahısları listeye alırlarsa bu işin vebali büyük olur ve altından kalkamazlar.

Demem o ki memleketin geleceğini emanet edeceğimiz siyasî zihniyet ve kadrolar, en ehil ve en liyakatli kimselerden seçilmelidir.

Partiler, içlerindeki ne idüğü belirsiz, bukalemun gibi renkten renge giren, davasını satan, ahlaksız, kripto tiplerden temizlemezlerse, akıbetleri felaket olur.

Partideki namuslu insanların, köşe başlarını tutan, yalaka ve dalkavuk, ne olduğu belli olmayan şaibeli isimlerden yakalarını kurtarmaları gerekir.

Esasen seçici kurul olan parti üst düzey yöneticilerinin feraset ve kararlılığı sonucu, dün partilerinin aleyhinde akla hayale gelmedik iftiralar atanlar, başka kulvarlarda koşturan yalaka ve dalkavukların, menfaat peşinde koşanların hem Belediye meclisi, hem de İl genel Meclisi üyelikleri için adaylık başvurusunda bulunma cesareti bile göstermemelidirler.

Partiler, Belediye meclis üyeliği ve İl Genel meclis üyeliği için müracaat eden kaşığı belinde dolaşan, ahlak yoksunu, kibirli, gururlu, servet ve menfaat düşkünü bukalemun insanlara asla meyletmemelidirler.

Hak’kın razı olmayacağı, kibirli, zalim, halka yabancı kişilerden uzak durmayan partiler kaybetmeye mahkumdurlar.

Görev verilirken ehliyet ve liyakat esas alınmalıdır. Liyakatli kişi insaflıdır, vicdanlıdır, merhametlidir. Ne yazık ki bu vasıflara sahip insanlar , listelere alınmayacakları kaygısıyla talepte bulunup görev için müracaat bile etmemektedirler.

Belediye meclis üyeliklerine ve İl Genel meclis üyeliklerine seçilecekler, önümüzdeki Başkanlık ve milletvekillerinin sonucunun belirlenmesine icraatları ile vesile olacaklardır.

Bu nedenle seçilecek şahısların belirlenmesinde en ince nokta dikkatle izlenmeli, şahısların hakkı olduğu için seçilmelidirler. Şayet listeler akıllıca yapılmazsa evdeki hesap çarşıya uymayabilir.

Kimilerine göre, nasıl kazandığına bakmadan, parası olan aklınca “akıllıdır” Onlara göre para “aklın, çalışmanın ödülüdür.” Oysa Allah kime neyi, niçin, nasıl vereceğini en iyi bilen ve takdir edendir.

Siyaseti kibir, riyakârlık ve şöhret için yapan ve bi köşeyi kapmak için lobicilik yapan, PR yapan, sayısal üstünlük için arama motorları veya sosyal medyadaki “follow”larını artırmak için 80 takla atanları iyi tanımak lazım.

Hatalı uygulamalar ve yanlış seçimlerden dolayı yapılan eleştirilerden rahatsız olanlar, etraflarındaki alkışçılar ve meddahlara verdikleri itibar ve değerin cezasını çekerler.

Unutmayalım, arka saflara itilmeye çalışılan gerçek dostlar, aranızda görmek istemedikleriniz, sesi kısılanlar bir gün küsüp giderler. Onları geri kazanmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bizden hatırlatması!..

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
KUR’AN’I HAYATIN MERKEZİNE YERLEŞTİRMEK
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz