17 Agustos 2019
ara

DİNİ DOĞRU ANLAMA TERAPİLERİ

30.10.2018

Dünyada, kötülükler iyiliklerin önüne geçmiş durumda. İyilik, nefsi huzura kavuşturan şeydir. Ama bizler, iyilik kavramını çıkardık gündemimizden.

İnsanoğlu unutkan bir varlık. İnsan nisyan ile maluldur ya… Unuttuk kendimizi. Unuttuk yanıbaşımızdaki komşularımızı, kardeşlerimizi. Unuttuk rabbimizi!

“Ey iman edenler!...Allah’ı unutmayın. Allah’ı unutursanız, kendinizi de unutursunuz.” (Haşr: 18-19) Unuttuğumuz değerlerimizi hatırlamamız lazım yeniden.

Rutinleşen davranışlarımızı, anlamsızlaşan hareketlerimizi ve kendimizi yenilemeliyiz yeniden. Bireysel değişimden geçer toplumsal değişimin dinamiği! Acılar içinde kıvranan islâm ümmetini n halini değiştirmek için önce başlamalıyız kendi nefislerimizden tek tek!

Nefsimizin ve kalbimizin üzerine çöken ağırlıkları atmalıyız. Atmalıyız kin, öfke, nefret, ma’siyet ve günah kirlerini üzerimizden. Tohumunu bu dünyada attığımız bir bahçedir cennet!

Toplumda kalmayan eman ve güven kime emanet? Sırtına bağladığı bombayla camiye giren ve kendini patlatan, yığın yığın insanların parçalanmasına vesile olan bu caniler kimin eseri? Nereden türedi bunlar? Nasıl bir eğitimden geçtiler? Bir şiddet sarmalı halinde yaşanan kardeş kavgaları bizleri nereye sürüklüyor?

İnancımızın sabitelerini tartışma konusu yapanlar kimler? İnancımızın sabitelerinden olmayanları sabiteleri arasına koyanlar kimler? Kendisi gibi inanmayanları tekfir edenler kimler? Tekfir ettiklerini de öldürmeyi cihad zannedenler kimler?

Şekle dönüştürdük topyekün ibadetlerimizi ! O zaman da perhize dönüştü oruçlarımız, turistik seyahate dönüştü hacc’ımız, bedensel harekete dönüştü namazımız! Bizi kötülüklerden alıkoymadı ibadetlerimiz!

Kaybettik nezahet ve nezaketimizi. Tarihimizin karşılaşmadığı, hiçbir mezhebin ve meşrebin görmediği bir kabalık ve hoyratlık çepe çevre sardı benliğimizi.

Kalmadı içimizde ne zevk, ne şevk, ne de aşk! Kendi kendimize yabancılaştık. Cevheri dökülen aynaya döndü gönüllerimiz! Harem’de doğduk ama mürid olduk kiliseye! Kâbe tuğlasıyla başladık sinagog yapmaya!

Muhammed Mustafa’dan boşalan caddelerimizde bol bol Ebu Leheb’ler dolaşıyor. Diriltemedik Ömer’in ruhunu. Kaderin kucağına bırakmadık benliğimizi! Cemaat imam, kervan klavuz beklemede asırlardır!

Koyamadık insanlığın önüne düzgün, karakterli, şahsiyetli, vicdanlı, merhametli, güven veren bir Müslüman profili! Bıraktık hizmet yarışını, güç mücadelesine dönüştürdük maddi imkânlarımızı!

Geri kalmışlık, ileri gitmişlik, zihinseldir, algısaldır. Bozuldu fıtratımız, i yitirdik sekinetimizi, kaybettik vakarımızı. Kudret-i İlahiye’yi hissetmedik! Bizim , kendi değer dünyamızın dışındakilere yoktur ihtiyacımız!

Kabir azabının varlığını veya yokluğunu tartışmak değil meselemiz. Teravih namazının varlığı, yokluğu, kaç rekat olduğu, şekli şemaili değildir Müslüman’ın meselesi! Yüz yıldan beri tartışılan; Mehdi ne zaman gelecek, nasıl gelecek, nereden gelecek, kim Mehdi olacak kuru gürültüleri bıktırdı ümmeti!

Salt düşünce değildir Müslümanlık! Dini doğru anlama terapileri yaptıran oryantalist üst akıl, sinsice ve hunharca kendi yaşam tarzının alternatifsizliğini dayatıyor feraset yoksunu Müslümanlara!

Yiğit düştüğü yerden kalkar. İnancımız ve yaşam tarzımız bizi mutlu ve memnun etmiyorsa, dönüp kendimize bakmamız gerekmez mi? Akıl kârı değildir sağdan ve soldan medet beklememiz !

Farkında olmadan yabancılaştık kendimize, yabancılaştık en kutsal değerlerimize, komşularımıza, yavrularımıza, kardeşlerimize! Merhamet etmedik yeryüzü coğrafyasında yaşayan aç ve susuz inşalarımıza! Yeryüzündekiler birbirine merhamet etmeyince, gökyüzünden de merhamet kesildi hepimize! Hülasa yabancılaştık en üst seviyede yaşamamız gereken islam ahlakına , vesselam!

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
BİD’AT VE HURAFELERLE DOLDURULAN İSLÂM
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ELAZIĞ-MALATYA-ADIYAMAN-TORBALI (2)

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz