23 Temmuz 2019
ara

YAŞANILMAZ ŞEHİRDE YAŞAMAK KADERİMİZ Mİ?

10.9.2018

Müşteri sabah kahvaltısı için girdiği lokantanın garsonundan 1 liralık çorba ister. Garson bulaşık suyundan kaseye doldurduğu çorbanın içinde bulaşık bezini de unutmuştur.

Çorbaya ilk kaşığı daldıran vatandaş, kaşığına gelen bulaşık bezine hayret eder ve garsona sorar: Bu ne biçim çorba, daha ilk kaşığıma bir bulaşık bezi geldi, der.

Garson gayet sakin ve vakarlı: Bey’im 1 liralık çorbanın içinden her halde bulaşık bezi çıkar, bir top Bursa kumaşı çıkacak değil ya! Der.

Forbes, “İş yapmak ve yaşamak için en iyi Kentler” araştırmasının sonuçlarını yayınlamış ve bizim yaşadığımız Kent, 81 il arasında ; 35.62 puanla 70’ci sırada yer bulabilmiş! Buna da şükretmemiz gerekirken şikayet etmeye ne gerek var!

Basın-medya’dan öğrendiğimiz kadarıyla 94 başlıktaki veri setine göre araştırma 4 ana kategoriden oluşuyormuş.

4 ana kategori ise şu başlıklardan oluşuyor: Beşeri sermaye ve yaşanılabilirlik, Marka becerisi ve yenilikçilik, Ticaret Becerisi ve Üretim potansiyeli, Erişilebilirlik

Ve biz, sıcak kanlı insanlar(!), huzur kenti’nin sakinleri , (!) suyuyla, havasıyla, toprağıyla münbit kentin şanslıları(!) 81 il’in arasında ancak 70. Sırada yer bulmuşuz kendimize. Buna da şükür!.

Hep beraber yaşadığımız bu kent, maalesef bizim kentimiz! Hiç de iç açıcı olmayan eldeki verilere göre, “En yaşanılmaz Kentler” kategorisine yükseldiğimizi esefle belirtmeliyiz.

Bu kent bizim ve bu kentte hep beraber yaşıyoruz. Bir kenti yaşanabilir kılanlar o kentte yaşayanlar değil midir?

Nasıl bir yaşamı tercih ettiğimiz önemli değil midir? Bizim birbirimize tahammülümüz varsa, aramızda sevgi ve saygı bağları her gün biraz daha kuvvetlenmişse, sosyal alanlar ihdas etmişsek, siyasilerimiz ve yöneticilerimiz gerekli özveriyle çalışmışlarsa, STK’larımız gerekli uğraşı vermişlerse, buna rağmen bu sırada yer almışsak ne yapalım?

Memlekette bir birim veya kurum yöneticiliği açıldığında, 30-40 kişi talip oluyor. Bunların içinden ehliyetli ve liyakatli kimseler atanmaya layık görülüyorsa, kentin yaşanabilirliğine katkı sunacaklardır.

Ne zaman her hangi bir kuruma bir idareci atanırsa , beyan ettiği ilk demecinde Adıyaman’ın hak ettiği yere gelmesi için çok çalışacaklarını söyler ve bizler de dinleriz.

Görev yaptığı süre dolup da başka bir yere atandığında onuruna verdiğimiz yemek merasimlerinde, aynı idareci çok çalıştığını, çok çaba harcadığını söyler ve bizler de onu takdirlerle ve alkışlarla uğurlarız.

Bütün yöneticilerimizi, Adıyaman’ın sıcak kanlı insanları olarak bağrımıza basar, gerekli saygı ve hürmette asla kusur etmeyiz.

Bizim için çaba sarfeden, gayret gösteren siyasilerimizi ve yöneticilerimizi severiz, iltifat ederiz, plaketlerle onurlandırır , bağrımıza basarız.

Fakat ne hikmetse Adıyaman bir türlü “ yaşanılabilir Kentler “ sıralamasında 70.’nci sıralardan düşmüyor. Komşularımız Şanlı Urfa sıralamada 55.’inci sırada, Gaziantep 33.’ncü sırada, Malatya ise 28.’nci Sırada yer almış.

Elbette beterin beteri de var. Muş gibi genel endeks sıralamasında 30’un altında kalarak, 81. ‘nci sırada da yerimizi alabilirdik.

Halimize şükredeceğiz. Çok daha çalışacağız, çabalayacağız ve inşallah bir gün hayal ettiğimiz sıralamaya kavuşacağız. Yaşanılmaz şehirde yaşamak kaderimiz deyip ölümü beklememeliyiz.

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İKTİDARA, ŞÖHRETE VE MAKAMA TAPMAK
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz