22 Subat 2019
ara

ŞİDDET VE ZULÜM DEĞİL BARIŞ VE DOSTLUK

9.7.2018

Yaşadığımız dünyada peş peşe gelen olumsuzluklar, kim bilir belki hedonist ahlak sahibi yığınların arasında kalışımızdan kaynaklanıyor…

İnsanımızın çabucak pes ettiği, umutsuzluğa düşüp hemen tükendiği, gayretle çalışıp başarmak yerine oturup yakındığı ve bir birimize sıfır müsamahalı bir toplum olduk.

Yığın yığın olumsuzlukları yaşadığımız günümüzde Kâinatın Efendisine(s.a.s) her zamankinden çok daha muhtacız.

O’nun özellikle şartlara ve duruma teslim olmayışını, tüm zorluklara ve olumsuzluklara karşı bile tebessüm etmekten vazgeçmeyişini, örnek almamız gerektiğini bir kez daha vurgulamak gerekir.

O bir peygamberdi. O’nu Risalet yönüyle yaşamak zaten imkânsız. Ama o bize örnek ve önder gönderilen bir peygamberdi.

O’nu örnek alarak umudumuzu koruyabilir, her şart ve ortam altında gülümseyebilir, olumsuz şartlardan yakınmak yerine, şartları değiştirmek hususunda elimizden gelen gayreti gösterebiliriz.

Müşriklerin kontrol ettiği ticarî hayatın inananlar için ambargoya dönüştürülmesi sonucunda, en zor zamanlarda bile aç kalınca, karnına taş bağlamış, müşriklerin karşısına yine dimdik çıkmıştır….

Bu gün dünden daha çok O’nun diri duruşunu, gayretini, umudunu örnek almak ve insan olarak yaşadıklarını yaşamaya çalışmak mecburiyetindeyiz.

Dünya Asr-ı Saadeti bir defa yaşadı bir daha da görmedi. İnsanlık O’nun yaşadığı saadet asrına hep hasret kaldı.

O’ndan kopunca kendimizden koptuk, tökezledik, düştük….Şimdi düştüğümüz yerden kalkmayı öğrenme zamanıdır. Bunu da O’ndan öğreneceğiz.

Kâinatın Efendisi(s.a.s)’in olumsuz şartlara ve durumlara karşı pes etmeyen duruşu gibi bizim de dik duruşumuz olmalı!...

Hatırlayın bu duruş aynı zamanda yabancısı oldukları bir dünya karşısında dik duran ve pes etmeyen Hz. Adem ile Havva validemizin duruşu idi…

Günlerce, hatta aylarca denilebilecek uzun bir zamanda memleketimizin Hallof dağlarından katırlarla Urfa’nın Balıklı Göl mevkiine adamlarıyla odun taşıttırarak, alevleri gökleri yalayan Nemrut’un ateşinin karşısında dik duran Hz. İbrahim’in duruşudur.

Çöl yalnızlığında, kızgın kumlarda, tek başına bütün olumsuz şartlara rağmen pes etmeyerek, imkânsızlıklar karşısında yılmayan Hz. Hacer’in sabır ve metanetidir.

Firavun’un karşısında mücadeleden taviz vermeden, gerekirse yerini, yurdunu terk etmeyi göze alan ve atını denize süren Hz. Musa’nın boyun eğmeyen duruşudur.

Akla hayale gelmeyen, tüm şeytanî komplo ve desiselerle yaptıkları iftiralara karşı duran Hz. Meryem’in duruşu peygamberane duruş değil miydi?

Dillere destan yığın yığın sıkıntı ve olumsuzluklarla pençeleşen Hz. Hatice’nin hayat karşısındaki duruşu nasıl bir duruştu? Anlayabiliyor muyuz?

Bütün bu zatlar, ellerinden geleni yaptıktan sonra Allah’a dayanıp, bu duruşlarıyla umutsuzluğa, sabırsızlığa, yakınmaya, kahırlanmya, yenilmeye meydan okumadılar mı?

Bizim de Müslüman olarak, inanan insanlar olarak elimizden geleni eksiksiz yaptıktan sonra tevekkül ederek Yüce Yaratıcıya dayanmamız gerek…

Ebucehil’ler yanı başımızda dolaşsa da Ebuleheb’ler caddelerde sokaklarda kol gezse de ve bütün şer kitleler aynı safta birleşse de;

“Allah’a dayan, sa’ye (çalışma) sarıl, hikmete râm ol;

“Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.” (M. Akif)

Kin, nefret ve vahşetin hükmettiği o cehalet dönemlerinde olduğu gibi, bu gün de hayat ölüm kokuyor, insanlar acı çekiyor!

Bunalan insanlığa yeni bir yürek inkılabı lazım!..

Tüm dünyanın şiddet ve zulüm devrini kapatıp barış ve dostluk devrini açacak yeni bir yürek inkılabını bekliyoruz.ve Yüce Allah’tan diliyoruz, dileniyoruz…

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
KUR’AN BİR VADİDE MÜSLÜMANLAR BAŞKA VADİDE
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SUÇ, CEZA VE STAJ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz