18 Mart 2019
ara

EBREHE’NİN FİLİ VE EBABİL KUŞLARI

5.3.2018

Habeşistan Krallığını tarihte okumuşsunuzdur. 570’li yıllarda bu krallığa bağlı Yemen valisi olan Ebrehe, kendisi ve filleri ile meşhurdur.

Kendisi fanatik bir Hristyan olan Ebrehe San’a şehrinde “Kulleys” adını verdiği haşmetli bir kilise yaptırmıştı.

O devirde Kâbeyi ziyaret edenler her gün biraz daha çoğalıyor ve Kâbe’ye olan rağbet gün geçtikçe artıyordu. O da buna tahammül edemiyordu.

Amacı Kâbe ziyaretine gelen Arapların ilgi ve alakalarını oraya çevirmek, insanları Kâbe’den uzaklaştırmaktı.

Ebrehe’nin bu küstahlığına tepki gösteren bir adam da, gecenin birinde Kulleys’e giderek içine pislemişti. Ebrehe bu harekete çok sinirlenmişti.

Koyu bir hristyan olan Ebrehe, sinirinden adeta çatlayacak dereceye gelmişti. Gidip Kâbe’yi yıkmaya karar verdi.

On binlerce asker toplayarak güçlü bir ordu hazırlamıştı. Mahmud ismini verdiği güçlü bir fil ile beraber daha bir sürü fil de hazırlayarak Mekke’ye doğru yola koyulmuştu.

Artık önünde hiçbir kuvvetin durması mümkün değildi. Önüne çıkan bazı kuvvetleri de mağlup ederek Kâbe’ye doğru ilerledi.

Ordusu ile beraber ilerleyen Ebrehe, Taif şehrine gelince, askerlerin bir kısmını Mekke’ye gönderdi. Onlar da farklı bir cephe açtılar.

Mekke’ye varan bu askerler, peygamber Efendimiz(s.a.s)’in dedesi ve Kureyşin reisi olan Abdulmuttalib’in ikiyüz’den fazla devesiyle bir sürü halkın diğer hayvanlarını alıp götürdüler.

Abdulmuttalip bu duruma dayanamadı ve develerinin geri verilmesi için gidip Ebrehe’yle görüştü. Yaptığının yanlış olduğunu söyleyerek develerini geri istedi.

Ebrehe dedi ki: “Ben Kâbe’yi yıkmaya gidiyorum. Sen buna hiç tepki göstermiyorsun. Kâbe’den hiç bahsetmiyorsun ancak develerini istiyorsun.”

Abdulmuttalib ona şöyle dedi: Ben develerin sahibiyim. Kâbe’nin de onu koruyacak sahibi var!.

Uzun görüşmelerden sonra develer geri verildi. Ebrehe’nin güçlü ordusu karşısında savaşamayacaklarını anlayan Mekke halkı anlaşma gereği dağlara çekilerek sonucu beklemeye başladı.

Ebrehe’nin ordusu önünde bir engel tanımadan büyük fili önden sürerek Mekke hudutlarına dayandı. Kâbeyi halatla bağlayıp fillerle çekerek yıkmak istiyorlardı.

Bu sırada Ebrehe’nin yol klavuzlarından olan Nüfeyl b. Habib en büyük fil olan Mahmud’un kulağından tutarak şöyle bir şey fısıldadı, sonra da koşarak dağa çıktı.

-Ey Mahmud çök! Sakın ileri gitme, sağ salim geriye dön.

Mekke’ye geldiklerinde büyük fil direndi. Onu zorlamaya çalışanlara hiç aldırış etmeden yerlere yattı. Onu bir türlü Kâbe tarafına yürütemediler.

İşte tam bu sırada ebabil kuşları sürüler halinde ortaya çıktılar. Her birinin ağzında ve ayaklarında nohut büyüklüğünde bir taş vardı.

Ebrehe’nin ordusunun üzerine bu taşları mermi gibi boşaltan ebabil kuşları bütün güçleriyle Kâbeyi müdafaa ediyorlardı. Bu taşlar kime rastlarsa delip geçiyordu.

Askerlerin çoğu telef oldu; fil ordusu da dağılarak Yemen’e döndü. Ebrehe de dönüşte öldü. Kâbe’nin sahibi Kâbeyi korumuştu ve Kâbe sapa sağlam yerinde duruyordu.

Kur’an-I Kerim’de fil suresi bu olayı anlatır.

Bu gün de Kâbe’nin sahibi olan Rabbimizden vatanımıza kasteden güruha ebabil kuşlarını göndermesini diliyoruz inşallah.

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
KUR’AN BİR VADİDE MÜSLÜMANLAR BAŞKA VADİDE
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SUÇ, CEZA VE STAJ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz