2 Nisan 2020
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MİDESİNİ NEREDEN BESLİYORSA DÜŞÜNCESİNİ DE ORADAN ALIYOR
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ÜÇ KATLI ASKERİ YAPI BİN 700 YILDIR AYAKTA

20.1.2020

Adıyaman’da askeri kontrol noktası olarak inşa edilen üç katlı yapı, arasında harç olmayan (derzsiz) kesme taşları ile bin 700 yıldır ayakta duruyor.
Adını verdiği Burç köyünün ortasında yer alan Burç Anıtı, heybetli görüntüsüyle yıllara meydana okuyor. Roma Dönemi Kommagene'sinde askeri amaçla yapılan üç katlı tarihi yapının inşasında 500 ile 1 tonluk düzgün kesme taşlar kullanılmış. Harç kullanılmadan düzgün kesilmiş kireçtaşı blokları ile imşa edilen yapı, üst üste 12 bloktan oluşuyor. Taşlar arasında hiçbir derz malzemesi kullanılmayan yapı, günümüze kadar sağlam bir şekilde ayakta kalmayı başardı. Kayalık bir zemin üzerine kurulu olan ve 15x15 metre boyutunda olan askeri alanın güney kısmında kapısı bulunuyor. İçeride üç odaya ayrılan yapıdaki odalarda kiriş delikleri bulunuyor. Yapıda ayrıca ok pencereleri bulunuyor. Üst örtüsü yıkılan Burç Anıtı'na birkaç kilometre uzaklıkta Kızılin Köprüsü ve Turuş kaya mezarlarının bulunması ve hakim bir yerde yapılması önemli bir askeri yapı olduğunu gösteriyor.
Arkeolog Mehmet Alkan, Burç Anıtı ile ilgili verdiği bilgilerde, “Burç köyü sınırlarında yer alan askeri yapı, yaklaşık M.S. 3. Yüzyıl yapılarından bir tanesidir. Üç katlı olan yapı, üç odaya ayrılmıştır. İçeriden dışarıya doğru daralan pencereler yapılmıştır. Bu daralan pencerelerin önüne okçular yerleştirilmiştir. Burada gördüğümüz kadarıyla taşların ağırlığı 500 kilo ile 1 ton arasındadır. Kızılin Köprüsü'nün yakın bölgede yer alması ve diğer arkeolojik SİT alanlarının buraya yakın olması nedeniyle buranın askeri yapı olarak kullanıldığı ve bu yerin buradaki güvenliği sağladığı düşünülmektedir. Yaklaşık bin 700 yıldan beri ayakta olan yapı iyi korunmuş, sadece üst örtüsü yıkılmış vaziyettedir” dedi.

Burç köyü sakinlerinden Yıldırım Demir ise dededen beri bu bölgede olduklarını belirterek, “Bu kalenin muhafazasını da sağlıyoruz. Yani çocukların zarar vermesini, insanların kaçak kazını engelliyoruz. bin 700 yıllık bu yapı ecdadımızdan kalan güzel bir eserdir. Sahip çıkmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
Bu haber 3173 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
JANDARMA YAŞLI KADINA İLAÇLARINI DRONELA ULAŞTIRDI
YAĞIŞA DAYANAMAYAN EVİN DUVARI ÇÖKTÜ
NEMRUT A ZİYARETÇİ YASAĞI 1 AY UZATILDI
KAHTA BELEDİYESİNDEN BİN AİLEYE GIDA YARDIMI
PARA DOLU CÜZDANI POLİSE TESLİM ETTİ
ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA TEDBİRLER ARTTIRILDI
FIRIN VE MARKETLERDE DENETİMLER ARTTIRILDI
SAĞLIK GÖREVLİLERİNİN ATEŞ KONTROLÜ SÜRÜYOR
VALİ PEKMEZ: PAZAR VE MARKETLER ÇOCUKLARA YASAK
ALKAYIŞ DAN ÜYELERE EVDE KAL, GÜVENDE KAL MESAJI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz