2 Nisan 2020
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MİDESİNİ NEREDEN BESLİYORSA DÜŞÜNCESİNİ DE ORADAN ALIYOR
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

KUR-AN HALKALARI KARDEŞLİK KONFERANSI

17.1.2020

Adıyaman İl Müftülüğü Kız Kuran kursu hocaları ve hanımlara yönelik Adıyaman Belediyesi salonunda konferans düzenledi.
“Kur’an halkaları kardeşlik” konferansına Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç ile makam ve kıraat uzmanı Mine Önder konuşmacı olarak katıldı. Konferans Grup Ravzanın ilahi dinletisi ardından, Görme Engelliler Kuran Kursu Hocası Ümit Şahin’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Programın açılışında konuşma yapan Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, Adıyaman İl Müftülüğü olarak Adıyaman'a, Adıyaman halkına, Kuran'a hizmet etmek için, Allah’ın kitabına hizmet etmek için, Adıyaman da hiç bir evde, hiç bir yuvada, hiç bir ocakta Kuran bilmeyenin kalmaması için mücadele verdiklerini söyledi.
Taşçı, “Bizim vazifemiz Adıyaman Müftülüğü olarak insanlara, Türk-Kürt, Alevi veya Sunni olarak ayrıcalık yapmadan, şu topraklarda yaşayan ve Rabbine inanan, kıbleye yönelen bütün kardeşlerimize Allah rızası için canla başla çalışmaktır. Bizim bizden başka dostumuz, kardeşimiz yoktur” dedi.
Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç, birlik ve beraberliğe toplumsal olarak çok muhtaç olduğumuzu belirterek, “Teknoloji, bilişim ve iletişimin en kuvvetli olduğu bir zamanda, belki de en büyük kopukluğu yaşadığımız, en kopuşmaya gittiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Cenab-ı Allah’ın çağlar boyu tüm müminlere, kadınlara ve erkeklere ve bütün insanlara ‘Toptan, hepten, Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, tutunun’ diyerek bizleri uyarıyor. Kurtuluş ancak bu şekilde olacak. Kur’an muhabbettir, berekettir, izzettir, şereftir. Bu din bir olamadan beraber olmadan yaşanacak bir din değildir. Bu din birlik ve beraberlik içinde yaşanacak müminleri kurtuluşa erdirecek bir dindir. Bunun için yapmamız gereken ilk ve öncelikli işimizdir. Önce herkes kendini düzeltecek, mümin kendini düzeltecek ki toplum değişsin. Bu toplumun şu şehrin bütün görüntüsü esasında anaların, kadınların görüntüsüdür. Bizler yavrularımızı kızlarımızı kadınlarımızı yetiştirirsek, kadınlarda toplumları yetiştirir. Bizler yavrularımızı çocuklarımızı eğitirken onlara bir hedef göstermeliyiz” dedi.
Bilgiç konuşmasının devamında, “Çocuklarımız tıp fakültesi okuyup doktor olabilir, ilahiyatçı veya mühendis olabilir. Bunlar kolay şeylerdir ama bunlar birer hedef değil birer araçtır. Hedef ise Allah’ın rızasını kazanmak hedefimiz cenneti kazanmak olmalıdır. Ama günümüzde hedefi şaşırmış durumdayız, bizlere hedefi farklı anlattıkları için amaçları ve araçları hedef olarak gösterdikleri için hedefimizin Allah rızası olduğunu unutmuş durumdayız. Lütfen gençlerimize, yavrularımıza kızmayalım. Önce aynada kendimize bir bakalım. Bizim yüreğimizde ne varsa yavrularımıza onu veriyoruz öyle yetiştiriyoruz, onun için önce kendimizi seyredelim. Bizler kalbimizdekileri değiştirmedikten sonra, birliğe beraberliğe daveti hedef olarak göremedikten sonra, kendimizi toparlamadıktan sonra, kimseye hedefi tarif edemeyiz. Bu yüzden önce kendimizi toparlamak ve toptan Allah’ın ipine sımsıkı sarılmalıyız.
Rabbim inşallah son nefesine kadar yavrularımızla, yaptıklarımızla toparlanmayı, istikametten ayrılmayan, her daim istikamet üzere koşan, insanlara da bu anlamda vesile olan kullarından eylesin” diye konuştu.
Konferans sonrası İl Müftüsü Mehmet Taşcı, Saliha Bilgiç ve Makam ve Kıraat uzmanı Mine Önder’e hediye takdim etti. Konferans sonrası Görme Engelliler Kuran Kursu Hocası Ümit Şahin ezgi dinletisi sundu. Erkeklere kapalı olan bölümde ise Mine Önder, hanımlara özel Kuran tilaveti ilahi ve ezgi dinletisi sundu.

Bu haber 345 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
JANDARMA YAŞLI KADINA İLAÇLARINI DRONELA ULAŞTIRDI
YAĞIŞA DAYANAMAYAN EVİN DUVARI ÇÖKTÜ
NEMRUT A ZİYARETÇİ YASAĞI 1 AY UZATILDI
KAHTA BELEDİYESİNDEN BİN AİLEYE GIDA YARDIMI
PARA DOLU CÜZDANI POLİSE TESLİM ETTİ
ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA TEDBİRLER ARTTIRILDI
FIRIN VE MARKETLERDE DENETİMLER ARTTIRILDI
SAĞLIK GÖREVLİLERİNİN ATEŞ KONTROLÜ SÜRÜYOR
VALİ PEKMEZ: PAZAR VE MARKETLER ÇOCUKLARA YASAK
ALKAYIŞ DAN ÜYELERE EVDE KAL, GÜVENDE KAL MESAJI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz