15 Aralik 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
NASILSANIZ ÖYLE İDARE OLUNURSUNUZ.
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
“DİLİNİZE SAĞLIK AVUKAT BEY!”

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ADIYAMAN IN GELECEĞİNDE TARIM VE GIDA PANELİ

2.12.2019

Adıyaman’da çeşitli kuruluşlar tarafından “Adıyaman’ın Geleceğinde Tarım ve Gıda” paneli düzenlendi.
Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi ve Tarım ve Orman İl müdürlüğü tarafından düzenlenen panel ATSO konferans salonunda gerçekleştirildi.
Programın açılış konuşmasını yapan Adıyaman Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynal Tümsavaş, tarım, üretim ve paylaşma konusunda Türkiye’de önemli problemler olduğuna vurgu yaptı.
Üretimin ihtiyaçları karşılamada yetersiz kaldığını belirten Tümsavaş, “Dünyadaki 8 milyarlık nüfusun yüzde 10’u açlıkla mücadele ediyor. Bu insanlar, genellikle emperyalist güçlerin baskı altında tuttuğu ülkelerde yaşayan insanlar. Üretimin yeterli olduğu dönemlerde de açlıkla mücadele eden insanları görmek, tarım ürünlerinin dengeli bir şekilde paylaşılmadığını göstermektedir. Var olan sorunun çözümü, akıllı ve gerçek verilere dayalı bilimsel yaklaşımlarla sağlanabilir” dedi.
Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan ise yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen etkinliğin ardından elde edilecek olan verilerin hayati önem taşıdığını belirterek, “Adıyaman’da yıllardan bu yana mücadelesini sürdürdüğümüz bir konu üzerine birbirinden önemli dört kurumun paydaş olarak elini taşın altına koyması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu organizasyonun önemli sonuçlar çıkaracağını düşünüyorum. Tarım ve üretim anlamında önemli bir ivme kazanmış, çıtasını yükselten bir Adıyaman için çok güzel işler başaracağımızdan hiç şüphem yok” ifadelerini kullandı.
ATSO Başkanı Mustafa Uslu ise, Türkiye’de üreten toplum modelinden ürettiğinden fazla tüketen toplum modeline geçildiğini dile getirerek, insanların, çalışmak yerine devlet tarafından verilen cüzi rakam ve yardımlarla geçinmeyi tercih ettiğinin altını çizdi.
Uslu, “Üzülerek söylüyorum ki Türkiye tüketici bir toplum haline gelmiştir. İnsanlar çalışmak yerine devletin verdiği işsizlik maaşı gibi yardımlarla geçinmeye çalışıyor. Tembel bir toplum olduk. Bir Ankara, bir Konya ile neredeyse aynı yüzölçümüne sahip olan Hollanda’da envai türlü tarım ürünü yetiştiriliyor. İnsanların refah seviyeleri en üst düzeyde. Artık bunları örnek almalıyız. Üretmeliyiz, çalışmalıyız” dedi.
Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ise konuşmasında, Adıyaman’ın geleceğinde tarımın hayati önem taşıdığına vurgu yaparken, doğru tarım uygulamalarıyla önemli neticeler elde edilebileceğini söyledi.
Adıyaman Üniversitesinin tarım alanında önemli hamleler yapacağını da sözlerine ekleyen Turgut, gerçekleştirilebilmesi halinde Adıyaman’a fayda sağlayabilecek projelerden bahsetti.
Turgut, “Üniversitemiz ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesi için her türlü projede var olmaya devam edecektir. Biz, Üniversite olarak tüm sektörlere eşit mesafedeyiz, ancak tarıma ayrı bir önem veriyoruz. Adıyaman bir tarım şehridir. Kuzeyde bakir su kaynaklarımız mevcuttur, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım yapılabilecek çok fazla alanımız var. Üniversite olarak şehirle entegre olmuş ve bulunduğu coğrafyaya bilimsel ve kültürel katkı sunmaya çalışan bir anlayışa sahibiz. İlimizin kalkınmasına katkı sunmak için tüm sektörel toplantılarda yerimizi alacağız. Amacımız, bilimsel çalışmaların sonucunda kalkınmaya her yönüyle katkı sunmaktır. Gerçekleştirilen toplantılarda önemli kararlar ve fikirler çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi TRC 1 bölgesinde tarımsal gelir ve istihdamın arttırılması amacıyla modern fidan ve fide merkezinin kurulmasıdır. Yine ilçe bazlı organik tarım üretimi ve organik tarım ürünlerinde markalaşmaya gidilmesi gerekmektedir. Adıyaman’ın bademi var, ama bademi işlemeliyiz. Bademden birçok ürün elde edilebilir. Bademli gıdalar üretilebilir veya bademi kozmetik alanında kullanabiliriz. Bir diğer önemli konu da nitelikli iş gücüdür. Tarımsal nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi, tarımsal hizmetlerin iyileştirilmesi gerekmektedir. Adıyaman Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi kurulmuş. Burada Fitoklinik Laboratuvarı bile kurulmuş. Fakültenin üç akademik görevlisi varken, bu sayıyı 12’ye çıkardık. Şu anda Fakültemizde 1 profesör, 3 doçent ve 8 doktor öğretim üyesi var. Zamanla bu sayı artacaktır. Rektörlük görevine atandıktan sadece dört gün sonra, Hasancık bölgesinde Üniversitemize ait 122 dönümlük arazinin bir kısmında deneme üretimi olarak tıbbi ve aromatik bitkilerden olan Stevia (Şeker Otu) ve Lavanta bitkilerini ektik. Elde ettiğimiz Stevia bitkisini de İstanbul’daki tanıtım günlerinde tanıttık. Bunun ticarileşmesi gerekiyor. Üretimini artırmak ve bir iki yıl içerisinde Tarım Bakanlığımızın da katkılarıyla ürünü işleyip, çoğaltmayı düşünüyoruz. Böylece tütüne alternatif olmasa bile Stevia bitkisinin bölgemiz için önemli bir ürün haline geleceğini düşünüyorum. Yine ihracat pazarlarının izlenmesi çok önemlidir, tarımsal nitelikli iş gücü gereklidir. Bunun yanı sıra bölgemizde arıcılık yapabilir, sporcu gıdaları ve tıbbi gıdalar yetiştirilebiliriz” dedi.
Panelde konuşan Adıyaman belediye başkanı Süleyman Kılınç ise, tarım alanında teorik bilginin yanı sıra pratiğe de önem verilmesi gerektiğini söyledi.
Kılınç, “Tarım Adıyaman İçin çok önemli bir husus. Tarım, insanımızın önemli geçim kaynaklarından biri. Tarımda ve üretimde devamlılığın esas olduğu su götürmez bir gerçek. Üretimin devamlılığı anlamında bugün burada dört önemli kurumun bir araya gelmesiyle birlikte güzel kararlar alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.
Panelin bilimsel oturum kısmında, İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz tarafından “TRC 1 Bölgesinde Tarımsal Kalkınmanın Yeri ve Önemi”, Dr. Nevzat Birişik tarafından “Adıyaman’ın Geleceğinde Tarım ve Gıda, Stratejiler ve Öneriler”, Dr. Ayşe Ceren Bayram tarafından “Adıyaman’da Organik Tarımın Geçmişi: AR-GE ve Üretim”, Dr. Ramazan Aslan tarafından “Adıyaman’da Tarım Sektörünün Sosyal ve Ekonomik Eğilimi”, Dr. Ela Tohumcu tarafından “Adıyaman’da Organik Tarım Eğilimi”, Adil Alan tarafından ise “Ulusal Tarım Şurası ve Adıyaman’ın Katkısı” konularında sunumlar yapıldı.
Panelin ardından panelistlere teşekkür belgesi ve plaket takdimi yapıldı.

Bu haber 265 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
BAŞKAN ALKAYIŞ: 2023 VİZYONUNA UYGUN ÇALIŞIYORUZ
YETİM ÇOCUKLARA KIYAFET YARDIMI
GÖMÜKHAN BARAJINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
BU HABER MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR
PATLAYAN TELEFON BATARYASI PANİĞE NEDEN OLDU
HAVALİMANI KASIM AYINDA 20 BİN KİŞİYE HİZMET VERDİ
YABAN HAYATI FOTOKAPAN İLE İZLENECEK
YARALI KIZI ÜŞÜMEKTEN KORUYAN POLİS, AYIN POLİSİ
KÖYÜNE OLAN VEFA BORCUNU KÜLTÜR MERKEZİYLE ÖDEDİ
HAYVAN SEVER MURTAZA NIN ANISINA MAMA DAĞITILDI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz