14 Kasim 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
SENDEN SONRA ZALİMLER GÜÇ GÖSTERİSİNDE BULUNUYOR EY NEBİ!
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
“DİLİNİZE SAĞLIK AVUKAT BEY!”

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

SOKAK HAYVANLARI İÇİN SEFERBERLİK

11.7.2019

Adıyaman Belediyesi öncülüğünde, sokak hayvanları gönüllülerinin de destekleriyle başlatılan ‘Bir Kap Su, Bir Kap Mama’ projesi kapsamında hazırlanan 3 bin adet su ve yemek kabı, Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç’ın da katılımıyla gerçekleşen programda çarşı esnafına dağıtıldı.

Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarıyla başta hayvan severler olmak üzere her kesimden takdir gören Adıyaman Belediyesi, önemli bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi.

Sokak hayvanları gönüllülerinin de destekleriyle ‘Bir Kap Su, Bir Kap Mama’ projesinin startını veren Adıyaman Belediyesi, proje kapsamında hazırlanan 3 bin adet su ve yemek kabını düzenlenen programla çarşı esnafına dağıttı. Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç’ın başını çektiği projenin tanıtım programına 50’ye yakın sokak hayvanları gönüllüsü de katıldı.

“KAPLARIN SAYISINI ARTTIRACAĞIZ”

‘Bir Kap Su, Bir Kap Mama’ sloganıyla başlatılan kampanya çerçevesinde, kent merkezindeki işyerlerinin önüne bırakılan 3 bin su ve yemek kabı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kılınç, hayvanı sevmeyenin insanı da sevemeyeceğini dile getirerek şunları söyledi: “Adıyaman Belediyesi olarak sokak hayvanlarına yönelik sürdürdüğümüz gayretli çalışmalarımıza bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. Bugün burada 50’ye yakın sokak hayvanları gönüllüsü kardeşimizle birlikte, bizim dilsiz dostlarımız olan sokak hayvanlarına yönelik önemli bir projeyi başlatmış bulunuyoruz. Toplumsal sorumluluk bilincimi arttırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu projemize önümüzdeki günlerde 50’den daha fazla hayvan sever dostumuzun destek vereceğine inanıyorum. Projemiz kapsamında hazırlattığımız kapları esnafımıza ve vatandaşlarımıza dağıtarak, özellikle yaz aylarında susuz kalan sokak hayvanlarımızın bu ihtiyaçlarını gidermeyi hedefliyoruz. Dağıtılan 3 bine yakın kaplara vatandaşlar tarafından konulacak gıdalarla, bu dostlarımızın sadece su değil, yemek ihtiyacı da giderilmiş olacak. Bir kısmı otomatik olarak belli noktalara monte edilen su kapların sayısını zamanla arttıracağız inşallah.”

“100 DÖNÜMLÜK BİR ALANA HAYVAN BARINAĞI YAPMAK İSTİYORUZ”

Başkan Kılınç, hayvan barınağı noktasında ciddi çalışmalarının olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Hazineye ait olan yaklaşık 100 dönümlük bir alanın tarafımıza devredilmesi için girişimlerimiz oldu. İnşallah buranın devri ile birlikte, içerisinde sokak hayvanları için ameliyathane ve barınma imkanının bulunacağı ciddi bir barınak yapmayı planlıyoruz. Kısmet olursa en kısa sürede bu işe başlamak istiyoruz. Bize sokak hayvanları konusunda hep destek olan ve bugün burada bizi yalnız bırakmayan gönüllü arkadaşlarıma da canı gönülden teşekkür ediyorum. Çünkü millet olarak bu kültürden gelmekteyiz. Tarihe bakıldığında, ilk hayvan hastanesini kuranda bizim medeniyetimizdir. Yani düşünün Avrupa’da ve diğer kıtalardan adamlar insan yerine konulmadığı zamanda, bizim ecdadımız hayvanlara yönelik hastane yapmış. Bundan dolayı bizim bu ayarlarımıza geri dönmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“HAYVANLARLA YAŞAYAN İNSANLAR PSİKOLOJİK RAHATSIZLIĞA DAHA AZ YAKALANIYOR”

Hayvanlarla beraber yaşayan insanların psikolojik hastalıklara yakalanma oranlarının daha düşük olduğunu da dikkat çeken Başkan Kılınç sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşlara mesajımız şudur: Sokakta bulunan kediler, köpekler hayatımızın bir parçasıdır. Küçükken herkesin bir kedisi vardı, güvercin beslerdi. Hayvanlarla yaşayan, onlarla beraber aynı ortamda bulunan insanların gerek psikolojik olarak, gerekse fiziksel olarak daha iyi olduğu tıp tarafından belirlenen bir gerçektir. Bundan dolayı sessiz dostlarımızla bağımızı daha da güçlendirmemiz gerek.”

Konuşmaların ardından Başkan Kılınç ve beraberindekiler, esnafa ve vatandaşlara su kabı dağıtıp, sokak hayvanlarına yönelik duyarlılığa dikkat çekti.Bu haber 534 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
TRAFİKTE MEMNUNİYET ANKETİ YAPILDI
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖREN
ERBAŞ, OTİZMLİ ÇOCUKLARA TEPKİYİ KINADI
TARİHİ KÖPRÜ 200 YIL SONRA BİRLEŞTİ
GENÇLER DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE İÇİN FİDAN DİKTİ
90 LIK NİNE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU
ADIYAMAN DA, 175 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
YÜZLERCE MOTOSİKLETLİDEN 10 KASIM ETKİNLİĞİ
ADIYAMAN DA 10 KASIM ANMA ETKİNLİKLERİ
ADIYAMAN DA 09.05 TE HAYAT DURDU
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz