23 Temmuz 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İKTİDARA, ŞÖHRETE VE MAKAMA TAPMAK
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

KAHTA DA 42 HAFIZ İÇİN İCAZET MERASİMİ DÜZENLENDİ

30.5.2019

Adıyaman’ın Kahta ilçe Müftülüğüne bağlı Kur’an Kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayan 42 öğrenci, İlçe Müftülüğünce düzenlenen Hafızlık İcazet Merasiminin ardından belgelerini aldı.
Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan sınav sonucunda "Hafızlık Belgesi" almaya hak kazanan 7 kız ve 35 erkek öğrenci için, Kahta İlçe Müftülüğünce "Hafızlık İcazet Merasimi" düzenlendi. Kahta Ebu Sadık Parkında teravih namazının kılınışı ile başlayan program, ilahi, sela ve Kur’an-ı Kerim’in okunması ile devam etti.
Düzenlenen merasimde konuşan Kahta İlçe Müftüsü Rıfat Çevik, hafızlığın Kahta’da çok iyi derecede olduğunu söyledi.
İlçe Müftüsü Çevik, “1990’dan bu yana Kahta’mızda hafızlarımız yetişmektedir. Sizin desteklerinizle, yaklaşık bugüne kadar 350 civarında hafız yetiştirmişiz. Son 3 yıl içerisinde ise şu an kendileri için icazet merasimi düzenlediğimiz 42 kardeşimiz belgelerini almış bulunmaktadır. Yine şu anda Haziran ayından itibaren yapılan sınava gitmek üzere hazır olan 17 tane hafız kardeşimiz bulunmaktadır. Allah’a şükürler olsun ki Kahta’mızda hafızlık çok iyi derecededir. İfade ettiğim gibi en azından ben buraya geldiğimden beri, yaklaşık 20 aydır her noktada din hizmetinde, din eğitiminde desteklerini sürekli gördüğüm herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Kahta’nın sokaklarına, caddelerine, evlerine ve ocaklarına yürüyen Kur’anları göndereceklerini ifade eden İl Müftüsü Mehmet Taşçı, “Bugün burada hep beraber, Allah nasip eylerse hayatımızda ve ömrümüzde yaşamış olduğumuz en güzel, en hayırlı en bereketli bir anı yaşamak için inanan ve inananların ve müminleri hayatlarında dönüm noktaları olan Kahta’mızın şuan itibariyle en kıymetlileri en değerlileri biraz sonra tabiri caizse Kahta’nın altınlarını müşahede edeceğiz. Yeniden bir kez daha yürüyen kuranlarla tanışacağız. Yürüyen Kur’anları izleyeceğiz inşallah. Mevla nasip eyledi, hem de zaman dilimlerinin en güzelinde, hem de Kur’an’ın mevsiminde, hem de Kur’an’ın ayında Şehri Ramazan’da” şeklinde konuştu.
Kaymakam Ahmet Gazi Kaya ise, “Kahta’nın dinine, diyanetine bağlı olduğunun farkındayız. Geçmişi ile de burada hafızlıkla ilgili çok ciddi yatırımların, çalışmaların olduğuna da bir zat şahidiz. Barajın kenarında 10 dönümlük bir arazi, o zaman vekillerimiz de bir araya geldiğimizde, hocalarımıza bir yer tahsis edelim demiştik. Üniversite yolunda, 10 dönümlük yeri biz Diyanet İşleri Başkanlığımıza tahsis ettik. Kısmet olur inşallah hep beraber orada temelleri atarız. Hafız okulu da yapılır Allah’ın izniyle. Kahta’nın buna ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Biz de burada olduğum sürece elimizden gelen her türlü desteği vereceğimize, ben burada kendi adıma ve şahsım adına söz veriyorum. Sizlerin de Kahta da hafızlık okuluna ihtiyaç duyduğunu ve bu ihtiyacı hissettiğini biliyoruz. Bu hizmetin de buraya gelmesin de İnşallah herkes vesile olur” diye konuştu
Hafız Fatma Tepe, “Evimden annem babamdan ayrı kaldım bu sevda uğruna; zormuydu deseniz eve hiç kolay olmadı. Ama sonundaki güzellikleri düşündükçe bu zorluklar engel olmadı. Hafızlık gönül işi. Ders çalışırken kendinden geçip dünya ile ilişkisini kesmekmiş. Hafızlığı klasik iki cümle ile özetleyeceğim, Hafızlık anlatılmaz yaşanır.” İfadelerini kullandı.
Kahta İlçe Müftülüğünün düzenlediği Hafızlık İcazet Programına, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, İl Müftüsü Mehmet Taşçı, Kahta İlçe Müftüsü Rıfat Çevik, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tunçmen, STK temsilcileri ve vatandaşların katıldı.

Bu haber 451 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
GÖLBAŞI NDA SIFIR ATIK PROJESİ BAŞLADI
TURANLI AİLESİ DENGİR MİR MEHMET FIRAT İÇİN MEVLİT
DUT ÜRETİCİLERİNE DUT FİLESİ
HUBUBAT HASADI TEPKİSİ BAŞKAN TURANLI DAN AÇIKLAMA
İMAR ALANI İÇİNDEKİ HUBUBAT HASADINA TEPKİ
TRAFO YANGINI KORKUTTU
KOCASININ EMANETİNİ ALDI
TUT UN TAŞ EVLERİ BAŞKA BAHARA KALDI
ÇAKIRHÖYÜK TE SU İSYANI
KAHTA BELEDİYESİ NDEN ÜCRETSİZ ULAŞIM HİZMETİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz