12 Kasim 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
SENDEN SONRA ZALİMLER GÜÇ GÖSTERİSİNDE BULUNUYOR EY NEBİ!
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
“DİLİNİZE SAĞLIK AVUKAT BEY!”

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ANNENİN MERHAMETİ ENGELLİ OĞLUNU TÜRKİYE ŞAMPİYONU

21.5.2019

Kişisel bakımından yemesi içmesine, eğitiminden antrenmanına kadar 17 yaşındaki engelli oğlunun her şeyiyle ilgilenen annenin bu ilgisi, oğluna yüzme sporunda birincilik getirdi.
Adıyaman’da yüzde 94 otizm (gelişim bozukluğu) ve Mental Retarde (zeka geriliği) olan 17 yaşındaki Yusuf Akgün’ün koca yürekli annesi Emine Akgün, ömrünü oğluna adadı. Oğlunu kendi gözünden sakınan ve birçok annenin yapamayacağı fedakarlığı yapan Emine Akgün, 24 saat oğluyla vakit geçiriyor.
Haftanın 7 günü oğluyla birlikte dışarı çıkan, onun yüzme antrenmanlarında yanında olan, liseye onunla birlikte giden Emine Akgün, yaşamından şikayetçi değil. Anne Emine Akgün, oğlunu haftada 2 gün Adıyaman Spor Lisesine getirerek, ellerinden tutup sınıfa bırakıyor. Her teneffüs oğlunu alan ve beslenmesini yapan vefakar anne, Yusuf’un kişisel bakımını da kendisi yapıyor. Oğlu sınıfta ders işlerken anne ise kitap okuyarak zaman geçiriyor. Emine Akgün, ergenlik döneminde kendisine bilinçsiz bir şekilde fiziki şiddet uygulayan Yusuf’un bu davranışlarına rağmen ve zor bir dönemden geçmelerine rağmen bugünlerin de geçeceğini söyleyerek iyi niyetini koruyor.

Yüzmede Türkiye birincisi oldu
7 yaşından beri havuza giden ve suda rahatlayan Yusuf Akgün, ergenlik dönemindeki asabi tavırları nedeniyle daha çok suya girmeye başladı.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Spor Lisesi tarafından verilen destek ve antrenörlerin yardımı ile Yusuf bu yıl yüzme müsabakalarına katıldı. Yusuf, Antalya’daki Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda 200 metre kulvarda Türkiye ikincisi, Mersin’de yine Özel Sporcular Okul Sporlar Şampiyonası'nda ise 100 metre kurbağada Türkiye birincisi oldu.
Anne Emine Akgün, “Yusuf 7 yaşından beri suyu seven bir çocuktu. Otizmli çocuklar zaten suyu çok seviyorlar. İlkokul, ortaokul döneminden ergenlik dönemine kadar sürekli biz bunu o havuza götürüyorduk. Yusuf ergenlikle beraber öfke nöbetleri geçirmeye başladı, bedenini tanımaya başladı. Duygusal gelişimler yaşamaya başladı. Dolayısıyla kendini ifade edemeyip, öfke nöbetleri geçirmeye başladı. Bu öfke nöbetlerinde bize fiziksel şiddet uygulamaya başladı. Mesela kafamızı duvara vuruyor, yanaklarımızı koparcasına sıkıyor, parmaklarımızı kırmaya çalışıyor. Bu onun bilerek yaptığı bir şey değil, öfkesini kontrol edemediği anda yaptığı şeyler. Biz onun bu halinde güzel sözler söyleyerek sakinleştirmeye çalışıyoruz. Ben 24 saat onunla beraberim. Hem annesiyim, hem öğretmeniyim hem arkadaşıyım hem yaşam koçuyum. Her şeyi ile bizzat ilgileniyorum. O yüzden onun bakışından, konuşmasından, hareketinden, beden dilinden onun ne demek istediğini anlıyorum. Etrafımızda çok merhametli insanlar olduğu kadar çok merhametsiz olanları da var. O yüzden ben hiç kimseye güvenmeyeceğim için Yusuf’la bizzat kendim ilgileniyorum” dedi.
Spor Lisesi Müdürü Murat Aksoy ise annenin oğlu için saçını süpürge ettiğini dile getirerek, “Yusuf okula getiriyor ve okul içerisinde sürekli yanında birebir ilgileniyor. Yusuf geldiğinde fiziksel olarak daha gelişmemişti çocuk kabul edilir bir çağdaydı. Şimdi büyümesiyle birlikte annesinin ona karşı olan meşakkati daha da arttı. Annenin meşakkati hepimiz tarafından takdire şayandır. Biz okul idaresi ve öğretmenler olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama annenin çektiğini 10-15 dakika gözlemlerseniz ona bir ömür veren, onun için saçını ak hale getiren, onun için hakikaten tırnağını taştan esirgemeyen anne görürsünüz” diye konuştu.

Yüzme Antrenörü Ayça Kahraman, Yusuf’un başarısının ardında annesinin olduğunu dile getirerek, “Bu sene ilk defa Yusuf müsabakalara katıldı. Antalya’daki Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda 200 metre kulvarda Türkiye ikincisi, Mersin’de yine Özel Sporcular Okul Sporlar Şampiyonası'nda ise 100 metre kurbağada Türkiye birincisi oldu. Yusuf’un tabi ki başarıyı kazanmasının en büyük etkeni, bunu elde etmesinin yegane sahibi vefakar, hep yanında olan annesidir” ifadesini kullandı.Bu haber 788 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
90 LIK NİNE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU
ADIYAMAN DA, 175 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
YÜZLERCE MOTOSİKLETLİDEN 10 KASIM ETKİNLİĞİ
ADIYAMAN DA 10 KASIM ANMA ETKİNLİKLERİ
ADIYAMAN DA 09.05 TE HAYAT DURDU
CHP DE KONGRE SÜRECİ BAŞLIYOR
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE CEMAATE PİLAV
HÜKÜMLÜLERİN EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLER SERGİLENDİ
ATATÜRK BARAJINDA ÖTROFİKASYON GERÇEKLEŞTİ
YOL-İŞ SENDİKASINDAN VERGİ DÜZENLEMESİ AÇIKLAMASI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz