21 Nisan 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
ÜMMETİN YİTİK MALI : TEFEKKÜR
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
KAMU YÖNETİMİNDE AKRABALIK

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

PERRE ANTİK KENT TE ÇEVRE TEMİZLİĞİ

15.4.2019

Tarihi ve turistik eserlerin çokluğu nedeniyle ‘açık hava müzesi’ olarak değerlendirilen Adıyaman’da 15-22 Nisan Turizm Haftası, Perre Antik Kent’te çevre temizliği ve kortej ile kutlandı.
Kommagene Uygarlığı'nın beş büyük kentinden biri olan, yüzde 90’ı toprak altında bulunan Perre Antik Kent'te çevre temizliği yapıldı. 2003-2009 yılları arasında Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından yerel imkanlarla yapılan kazılarda yüzde 10’u gün yüzüne çıkartılan Perre Antik Kent'te Turizm Haftası nedeniyle temizlik yapıldı.
Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan başta olmak üzere Adıyaman Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu’nun da katılımı ile öğrenciler Perre Antik Kent'te çevre temizliği yaptı.
Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, bu yıl Adıyaman’a gelen turist sayısında ciddi bir artış beklediklerinin altını çizerek, “Turizm ekonomimizin en can verici damarlarından bir tanesidir. Turizm hem Adıyaman için hem ülkemiz için çok önemli bir sektördür. Bizde bunun önemini idrak etmek için 43’üncüsünü düzenlediğimiz 15-22 Nisan Turizm haftasını Adıyaman’da da bir dizi etkinlikle kutluyoruz. Sabah kortej yürüyüşü yaptık halkımız yoğun bir ilgi gösterdi. Halk oyunları gösterilerimizi bitirdik. Şimdi de Perre Antik Kenti’nde temizlik kampanyası yapıyoruz. İnşallah bu yıl beklentilerimiz oldukça yüksek. 2018 yılında son 30 yılın en iyi rakamlarına ulaşmıştık. Bu yıl en az yüzde 25’lik bir artık bekliyoruz. Dolayısıyla son 30 yılın rekorunu egale edeceğiz. İnşallah güzel bir sezon bizi bekliyor. Gecen sene biletli giren kişi sayısı Nemrut Dağı’nda 110 bin kişiydi. Fakat biletsizlerle beraber 150 bin civarında ziyaretçimiz oldu. Konaklama rakamlarına baktığımız zaman 200 bin civarında bir konaklama rakamımız var. Dolayısıyla bu sene bu rakamı biraz daha arttıracağımızı düşünüyoruz” dedi.
Adıyaman Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu Başkanı Burak Yetiş ise bu tür etkinliklerin tarihi ve kültürel yapıların tanıtılmasında önemli olduğunu belirterek, “Biz bu tür çevre temizliği, doğanın korunması gibi etkinliklere her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Amacımız bu gün burada bir çevre bilinci oluşturmak, farkındalık oluşturmak. Ayrıca kültürel dokumuzu, tarihsel dokumuzu bu tür etkinliklerle ön plana çıkarmak” diye konuştu.
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında ayrıca Adıyaman Lisesi önünden Gölbaşı Caddesi'ne, ardından Sümer Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Burada folklor gösterileri sunuldu.

Bu haber 331 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
MAHSUR KALAN TURİSTLER İŞ MAKİNELERİYLE TAŞINDI
BAŞKANI KILINÇ TAN KATI ATIK TESİSİ AÇIKLAMASI
MİNİK GAZETECİLER SORDU, BAŞKAN KILINÇ CEVAPLADI
GENÇ HAFIZLAR İCAZET MERASİMİNDE HAFIZLIK TACI
GELENEKSEL SATRANÇ TURNUVASINA BÜYÜK İLGİ
ÖZEL ÖĞRENCİLERDEN ÖZEL SERGİ
ASP MÜDÜRLÜĞÜ FUARDA STANT AÇTI
MİLLİ EĞİTİM VE BELEDİYE KURALARI NOTER HUZURUNDA
SYDVYE MUHTARLARDAN MÜTEVELLİ ÜYESİ SEÇİLDİ
BAŞKAN KILINÇ; 5 YILDA ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATACAĞIZ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz