20 Haziran 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İNFAK. BEREKET VE EBEDİ SAADET
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

DAĞTEKİN: PERRE ANTİK KENT İÇİN KENETLENME VAKTİ

15.4.2019

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin Turizm Haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, Adıyaman'ın ekonomik kalkınmasında turizmin önemli bir yer tuttuğunu söyledi.
Perre Antik Kent'te giderek incelemelerde bulunan Başkan Mehmet Dağtekin, Adıyaman'ın tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını dolayısıyla kentin turizm açısından bir çok avantajı elinde bulundurduğunu ifade etti.
Yeni yatırım ve projelerle Türkiye'nin turizm pastasından hak ettiği payı alma noktasında Adıyaman'da önemli gelişmelerin yaşanacağını kaydeden Dağtekin, "Turizm açısından önemli avantajları elinde bulunduran Adıyaman'ımız tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması dolayısıyla sahip olduğu tarihi kültürel zenginliği ve doğal güzellikleri ile dolu olan bu kadim şehir adeta cennet konumundadır. Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Arsemia, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik Kenti ile yine Türkiye sınırları içerisinde yeri kesin olarak bilinen iki büyük sahabeden biri olan Safvan bin Muattal Hazretlerinin manevi varlığı, bunun yanında Göbeklitepe kadar tarihi bir geçmişe sahip olan Perre Antik Kent'te yapılan her çalışmada yeni yeni keşfedilen mozaikler, kaya mezarları ve yerleşim yerleri ile ne kadar büyük bir hazine olduğunu göstermektedir.
Roma döneminde bölgenin en büyük şehri olarak kabul edilen ve şehir merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta olan bu Nekropol mutlaka yeniden gün yüzüne çıkarılması gereken değerlerimizdendir. Bunların yanı sıra Besni ilçemizdeki tarihi turistik mekanlarımız, Adıyaman Çelikhan yolu üzerindeki Palanlı Mağarası gibi, aslında tarihin en kadim medeniyetlerinin geçtiği bir bölge olan Mezopotamya'nın en önemli merkezi Adıyaman'ımız, Vadii Lem’an (parlayan vadi) olarak nitelendirilir. İslam öncesi ve sonrası eserlerin bolca olduğu bir ilde bizim mutlaka turizm konusunda ciddi bir beyin jimnastiğine ihtiyacımız var. Tabir yerindeyse kafa patlatmamız gerekiyor” dedi.
AK Parti iktidarı ile birlikte turizm alanında ciddi yatırımlar yapıldığını vurgulayan Dağtekin "Kommagene Nemrut Dağı koruma ve geliştirme programı, Tuz Hanı restorasyonu işi, Perre Antik Kenti çevre düzenleme, Nemrut Dağı yolu, Kâhta kültür merkezi, Nemrut Dağı çevre düzenleme ve geliştirme, Kahta Yeni Kale 1. ve 2. etap, Nemrut Dağı hizmet evi ve çevre düzenlemesi, Gerger Kalesi yol yapımı, Eski Besni ören yeri ve Adıyaman genelinde altyapı ve onarım desteği ile kültür-turizm alanında bugüne kadar yapılmayan yaklaşık toplam 65 milyon TL yatırım yapılmıştır. Bunlarla birlikte şehir merkezinde yer alan ve İl Özel İdaremiz tarafından yapılan Tuz Hanı Restorasyonu ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasıyla Adıyaman adeta bir çekim merkezi olacaktır. Yine Panorama ve Arkeoloji Müzesi'nin tamamlanmasıyla Adıyaman cazibe merkezi olma yolunda önemli bir adımı geride bırakarak prestijli bir yatırıma kavuşmuş olacaktır ve turizmde memnuniyet oranı çok yüksek, çok iyi tanıtılmış bir müzeye ev sahipliği yapmış olacağız.
Tek amacımız Adıyaman'ımızın, sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal zenginliği değerlendirerek her yıl şehrimize gelen turist sayısını artırmaktadır. Kentimizin ekonomik kalkınmasına önemli derecede katkı sağlayan turizm sektörünün daha ileri seviyelere taşınması noktasında elbirliği ile çalışmalar yapacağız. Allah'ın izniyle biz valimizle ve bürokrasimizle, vekillerimizle de hep birlikte turizme odaklanacağız. Bu alanda yep yeni bir sayfa açacağız. Kenetlenerek turizmin eksilikleri ne ise bunları el birliği ile en üst düzeyde turisti Adıyaman'a çekmek, ve gelecek turistten de Adıyaman'ın ekonomik noktada istifadesini sağlamak için bir çalışmayı hep birlikte sürdüreceğiz. Artık bunun günü geldi, geçiyor. Adıyaman'ımızın bu alanda tanıtımına katkı sağlamak için yeni metotlar üzerinde yoğunlaşarak büyük kitlelere ulaşmamız gerekiyor. Bu vesile ile 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 'Turizm Haftası' sebebiyle, Adıyaman'ımızın turizmine hepimizin katkı sağlaması temennisi ile 2019 turizm sezonunun hayırlı olmasını, bu alanda çalışan tüm kamu kurum kuruluşları ve STK temsilcilerine başarılı bir turizm sezonu geçirmesini diliyorum" diye konuştu.

Bu haber 455 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
KÜÇÜK ÇOCUK MURSİ İÇİN HIÇKIRA HIÇKIRA AĞLADI
ADIYAMAN DA İLGİNÇ YILAN AVI
ÜNİVERSİTEDE MURSİ İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI
AK PARTİ DEN MÜRSİ NİN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ AÇIKLAMA
MUHAMMED MURSİ İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI
BELEDİYE AQUA PARKI HALKIN HİZMETİNE AÇILDI
İTFAİYE, AVM DE YANGIN TATBİKATI YAPTI
YILANLARIN DANSI GÖRÜNTÜLENDİ
AĞLARI KESİP BALIKLARI ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTURDULAR
TÜRK BAYRAĞI GÖKYÜZÜNDE DALGALANDI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz