17 Agustos 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
BİD’AT VE HURAFELERLE DOLDURULAN İSLÂM
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ELAZIĞ-MALATYA-ADIYAMAN-TORBALI (2)

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

SÖZLÜ SALDIRIYA UĞRAYAN AVUKATLAR İÇİN AÇIKLAMA

10.2.2019

Adıyaman Adliyesinde önceki gün görülen bir davada sanığın yakınları tarafından sözlü saldırı ve darp girişimine maruz kalan avukatlar için Adıyaman Barosu tarafından basın açıklaması yapıldı.
Önceki gün Adıyaman Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen bir davada sanığın yakınları tarafından hakimin aldığı karara tepki gösterilmiş ve mahkemede bulunan avukatlara ise sözlü saldırı yapılarak darp girişiminde bulunulmak istenilmişti. Mahkemede olay çıkarmak isteyen sanığın yakınları polis tarafından adliye binasından çıkarılmıştı. Yaşanılan olaylara tepki göstermek ve mahkemede bulunan 2 kadın hakime geçmiş olsun dileklerinde bulunulmak üzere Adıyaman Barosu tarafından basın açıklaması düzenlendi.
Baro başkanlığında Avukat Hakları Komisyon Başkanı Mithat Yaşar tarafından açıklama gerçekleştirildi. Baroya bağlı avukatlarında hazır bulunduğu basın açıklamasını okuyan Mithat Yaşar, “Adıyaman 1 Ağır Ceza Mahkemesinde görülen bir davada tahkikat mercilerinin talebi ceza muhakemesi kanunu gereğince Adıyaman Barosu tarafından kadın bir meslektaşımız mağdur vekili olarak görevlendirilmiştir.
Mağdur vekili meslektaşımız ile o sırada yanında bulunan bir diğer kadın meslektaşımız mağdur ve sanık aileleri tarafından sözü saldırıya uğramış ve darp girişimi ile karşı karşıya kalmışlardır. Yurttaşın güven kaynağı olan avukat, böyle durumlarda kendisini korumak ve savunmak zorunda kalmakta görevini yerine getirebilmek için yardıma gereksinim duyulmaktadır. Olay sonrasında meslektaşlarımız derhal Adıyaman Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş ve savcılık makamlarınca gerekli gözaltı işlemleri yapılmıştır. Adıyaman Barosu olarak şikayet konusu olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz. Gerek olay esnasında görevlerini yerine görevini gereğince ifa edip meslektaşlarımızın yanında olaya müdahale eden kolluk görevlilerine gerekse de sonrasında şikayet konusu olay ile yakından ilgilenen savcılık makamına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hiç kuşku yok ki meslektaşlarımızın yerine getirdiği görev 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 1. Maddesi ve 5271 sayılı CMK ile maddeleri uyarınca bir kamusal hizmettir. Kamusal bir hizmeti yerine getirmek üzere Adıyaman Barosu eli ile görevlendirilmiş meslektaşlarımızın maruz kaldığı saldırılar öncelikle mesleğimize ve devamında kurumumuz Adıyaman Barosuna yapılmıştır. Hak arama özgürlüğünün güvencesi savunmanın temsilcisi avukatlar olarak her geçen gün çığ gibi büyüyen meslek sorunlarına karşı karşıyayız. Avukatlık mesleğinin itibarını yükseltmek sorunlarımızı üstesinden gelmek için verdiğimiz mücadeleler esasen hukukun üstünlüğü mücadelesinden bağımsız değildir. Avukatların mesleklerini yerine getirirken karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve tespit edilen sorunları gidermek için var gücümüzle çalışacağız. Sorunlarımız ağır, mücadelede koşullarımız zorlu olsa da 100 binin üzerinde meslektaşlarımızla bütün bunların üstesinden gelecek örgütlü bir güce sahibiz. Maalesef avukatlık mesleğine genel bakışın bir tezahürü olan bu saldırı ne ilk nede son saldırıdır. Ancak şu herkesçe bilinmelidir ki, meslek onurumuz için her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bu haber 1078 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
ADIYAMAN YANIYOR...!
CEZA YERİNE BAYRAM ŞEKERİ
KURBAN BAYRAMI İÇİN POŞET DAĞITIMI
AK PARTİ DE BAYRAMLAŞMA TÖRENİ
ADIYAMAN DA RESMİ BAYRAMLAŞMA TÖRENİ
ŞEHİTLİĞE KARANFİL BIRAKILDI
PENÇE 2 HAREKETİNDE YARALANAN ASKERE ZİYARET
UYGULAMA NOKTASINDA SÜRÜCÜLERLE BAYRAMLAŞMA
ADIYAMAN DA BAYRAM ÖNCESİ ALIŞVERİŞ YOĞUNLUĞU
HÜDAPAR GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YAVUZ DEFNEDİLDİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz