20 Ocak 2020
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MEMLEKET EHLİYETLİ VE LİYAKATLİ MÜDÜRE EMANET
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
“DİLİNİZE SAĞLIK AVUKAT BEY!”

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

GÜBRE MALİYETİNİ SIFIRLADI

6.12.2018

Adıyaman’da hayvan çiftliğinden elde ettiği doğal gübreleri (hayvan dışkısı), sıvı ve katı olarak ayıran ve bunu arazilerinde kullanan çiftçi, gübre giderini 'sıfır'a indirirken, yem ve süt verimini de arttırdı.
Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan çiftliği bulunan Özkan Kılınç, kendi çizdiği proje ile maliyetleri sıfıra indirdi. Devletten aldığı hibe desteği ile 320 büyükbaş hayvan çiftliği kuran Özkan Kılınç, gübre yönetimi sistemiyle hem gelirini arttırdı hem de giderini azalttı.
Kurduğu ahırın zeminine kendi hazırladığı proje kapsamında demir mazgallar yaptırdı. Bu demir mazgalların altına bin tonluk ön depo yaptırdı. Hayvanlar pisliğini bıraktığında demir mazgallardan ön depoya boşalıyor. Ön depoda biriken doğal gübreler sıyırıcılar ile dışarıya doğru akardan gelerek ayrıştırıcı ile katı ve sıvı olarak ayrılıyor. Katı ayrı bir yerde, sıvı ise 3 bin tonluk havuzda depolanıyor. Yaklaşık 2 aylık fermantosyon (bekleme) süresinin ardındın hem katı hem de sıvı doğal gübre hayvanların silaj bitkisi, ot ve yem yetiştiriciliğinde kullanılıyor.

Maliyet düştü, gelir arttı
Özkan Kılınç, Gübre Yönetim Sistemi sayesinde gelirini arttırırken, maliyetleri düşürdü. Ayrıca bu sistemle hayvanların tırnakları ve ayakları çeşitli hastalıklardan kurtuldu.
Kendi arazilerinde yetiştirdiği yem bitkilerine kimyasal gübre kullanmayan Özkan Kılınç, yıllık ortalama 200 bin TL’lik giderden de kurtuldu. Üreticinin en büyük gider kalemi olan gübre giderini sıfırlayan Özkan Kılınç, doğal gübre kullandığı için verimi yüzde 30-40 oranında arttırdı. Hem yem bitkilerinin hem de süt verimi arttı.
Özkan Kılınç, işletmelerin yüzde 80 giderinin yem giderleri olduğunu dile getirerek, kendisinin yem bitkisi yetiştirdiğini ve bunu yetiştirirken doğal gübre kullanarak gübre maliyetini sıfırladığını söyledi.
Kılınç, “Bir işletmenin genel olarak yüzde 80’lik maliyeti yem giderleridir. Bu yüzde 80’lik maliyetin ise yüzde 40-45’lik kısmı kaba yem giderleridir. Burada bizim işletmenin kuruluş esası kaba yem giderlerini minimize etmektir. Gübre Yönetim sistemi ile bunu amaçladık. Bizim gibi 300 baş hayvanı bulunan bir işletmenin yıllık 2 bin ton mısır silajına ihtiyacı vardır. Şu an gübre maliyeti dekar başına 250 TL civarındadır. Yani 2 bin ton mısır silajı ihtiyacınız için 400 dekarda üretim yapmanız gerekiyor. Mısır silajı için kimyasal gübreye vermeniz gereken para 100 bin TL’dir. Bunu tamamen sıfırlıyorsunuz. Bunun yanında kimyasal gübre ile dekardan 4 bin kilo alıyorsanız, çiftlik gübresiyle yüzde 30-40 veya yüzde 50'lere varan verim artışı oluyor. Yine ot silajında ise gübre maliyeti dekar başı yıllık olarak 110 TL civarındadır. Yani biz fi ve diğer otlarla alakalı yaklaşık 600 dekarlık bir üretim yapıyoruz. Bize 60-70 bin TL arasında gideri var. Bunu da tamamen sıfırlıyoruz. Çiftlik gübresiyle yaptığınız üretimle hayvanlara yedirdiğiniz mısır silajı, kuru ot, yem bitkisi ve yonca sütün rehasına, tadına yansıması var” diye konuştu.

Bu haber 1040 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
TUTDERE, SAĞLIK BAKANI KOCA İLE BİR ARAYA GELDİ
400 YILLIK TARİH YOK OLUYOR
HER ÖĞRENCİ İÇİN BİR FİDAN DİKİLDİ
KUR-AN HALKALARI KARDEŞLİK KONFERANSI
ADIYAMAN DAN 2020 YILINDA 603 KİŞİ HAC A GİDECEK
TEZGAHTAN DÜŞEN KADIN YARALANDI
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI YAPILDI
MEMURLAR BORDRO YAKTI
ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI MİLLETVEKİLLERİYLE GÖRÜŞTÜ
KARLA MÜCADELE EKİPLERİNİN ZORLU MESAİSİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz