25 Mayis 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
KUR’AN’I HAYATIN MERKEZİNE YERLEŞTİRMEK
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

OKULLARDA AKILCI İLAÇ KULLANIMI ANLATILDI

18.11.2018

Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü, akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla okullarda etkinlik düzenledi. 
13-19 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası münasebeti ile Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şubesi ve İlçe Sağlık Müdürlükleri personelleri tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda öğrencilere yönelik etkinlik düzenlendi. 
Okullarda 1. sınıf öğrencilerine dağıtılmak üzere bin 100 adet silgi, bin 100 adet kalem, bin 100 adet kalemtıraş ve bin 100 adet kalemlik, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen Namık Kemal İlkokulu, İnönü İlkokulu, Malazgirt İlkokulu, Zeynep Turgut İlkokulu, Orhan Gazi İlkokulu, Atatürk İlkokulu, TOKİ Ak Şemsettin İlkokullarında okuyan öğrencilere dağıtıldı. 
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz tarafından, hediyeler öğrencilere verildi. Erdoğan Öz, ayrıca öğrenci velilerine verilmek üzere içerisinde akıllı ilaç kullanımı ile ilgili tavsiyelerin yazıldığı bin 100 adet mektup öğrencilere verildi. 
2018-2019 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrencileri bilgilendiren İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, miniklere ve velilerine hekimlerinin reçete etmediği ilaçları kullanmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Yetkililer ayrıca hasta oldukları zaman önce hekimlerine başvurmaları, hekimlerinin önerdiği ilaçları, belirlenen süre ve miktarlarda kullanmaları gerektiği konusunda bilgiler aktardı. 
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen önemli sorunlardan biridir. İlaçların yanlış ve uygunsuz kullanımı hem sağlığımıza hem de bütçemize büyük zarar vermektedir. Ülkemizde de DS֒nün önerileri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığımız 2014 yılında ‘Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı’nı hazırlamış ve uygulamaya koymuştur. Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de AİK’nın ana teması bağışıklık sisteminin etkilenmesi sebebiyle antibiyotik direncini ve kullanımını azaltmak amacıyla, Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ilimizde bir dizi faaliyetler yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. 
Yapılan tüm bu faaliyetler neticesinde Adıyaman’da, 2015 yılında antibiyotik bulunan reçete yüzdesi (Aile Hekimi+Diğer Hekim) yüzde 37.35 (TOR yüzde 33.56) iken, 2016 yılında yüzde 33.95 (TOR yüzde 32.11) ve 2017 yılında yüzde 31.65 (TOR yüzde 29.76) inmiş olup, bölgemizde antibiyotik bulunan reçete yüzdesi en düşük olan il haline gelmiştir” diye konuştu.

Bu haber 751 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
KIZ HASTALIĞI RETT SENDROMU
TABİP ODASI SAĞLIKTA ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİ
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR DOKTOR OLDU
HASTAYA PALETLİ AMBULANS YETİŞTİ
14 MART TIP BAYRAMI ETKİNLİKLERİ
SAĞLIK TURİZMİ YETKİ BELGESİ
ADIYAMAN DA GETAT POLİKLİNİĞİ AÇILDI
ASILSIZ ÇAĞRILARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR
ADIYAMAN DA 4 YENİ AMBULANS HİZMETE GİRDİ
HAVA AMBULANSI HAYAT KURTARDI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz