23 Eylül 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
ZALİMLERİN AKIBETİ TİTANİK OLACAK
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ELAZIĞ-MALATYA-ADIYAMAN-TORBALI (2)

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

YILLARIN SORUNU BAŞKAN KUTLU YLA ÇÖZÜLECEK

1.11.2018

Belediyeler Birliği, Katı Atık Depolama Tesisi Projesini Adıyaman Belediyesi’ne Devredecek

SORUNU ADIYAMAN BELEDİYESİ ÇÖZECEK

Adıyaman Belediyeler Birliği, 2011 yılında yapımına başladığı ancak çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü tamamlayamadığı ‘Entegre Katı Atık Depolama Tesisi Projesi’ni Adıyaman Belediyesi devrederek projenin tamamlanmasını amaçlıyor.

Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından 21 Mart 2011 tarihinde ihalesi yapılan ancak o tarihten bu yana tamamlanamayan Adıyaman Merkez Kayaönü mevkiindeki Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin tamamlanması için proje Adıyaman Belediyesi’ne devredilmek isteniyor.

Projenin geldiği aşama hakkında bilgi veren Adıyaman Belediyeler Birliği Yetkilisi Ahmet Vechi Yüksek, Adıyaman Belediyesi’nin de en başından beri tamamlanması için gayret sarf ettiği bu projenin Adıyaman Belediyeler Birliğine ait olduğunu dile getirerek, “21 Mart 2011 tarihinde ihalesi yapılan ve 4 Nisan 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi aradan geçen zaman zarfında çeşitli sebeplerden dolayı bitirilememiştir. Özellikle birliğin finansal durumunun iyi olmamasından kaynaklanan sorunlardan dolayı işin tasfiyeye gidilmesi gerektiği konusunu gündemimize aldık” şeklinde konuştu.

İşin sonlandırılamaması ve tasfiye işlemlerini yürütecek teknik heyetin yetersizliğinden dolayı birlik olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden tasfiye işlemlerini yürütmek amacıyla teknik bir heyetin görevlendirilmesini talep ettiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Vekili Yüksek, “Talep doğrultusunda Adıyaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 21 Eylül 2017 tarih ve 4416 sayılı makam oluru ile kurulan tasfiye komisyonu işlemlerini 2 Nisan 2018 tarihinde tamamlayarak Adıyaman Belediyeler Birliğine göndermiştir. Birlik olarak finans temin edemediğimizden birliğimizce yürütülen ‘Belediyeler Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi Yönetimi’ projesi bitirilememektedir. 11 milyon 360 bin TL ihale bedeli olan proje, yüzde 10 keşif artışı olması ve KDV’nin de hesap edilmemesi neticesinde 14 milyon 450 bin 528 TL’ye çıkmıştır. Bu artışlardan dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın göndermiş olduğu ödenek yetersiz kalmış ve yüklenici firmaya ödemede güçlüğe düşülmüştür. Defalarca Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ödenek temini için yazılar yazılmış olsa da sonuç alınamamış ve birlik tarafından 12.11.2013 tarihinde işin resmi olarak durdurulmasından bu yana herhangi bir ödeme yapılamamıştır. Firmaya ödeme yapamamaktan kaynaklanan çeşitli hukuki problemler de beraberinde oluşmaya başlamıştır. Belediyeler Birliği tüzüğü gereği üye belediyelerden de herhangi bir kesinti yapılamamaktadır. Bu sebeple kaynak temini de oluşturulamamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı, birlik imkanları yeterli olmadığından Adıyaman Belediyesince bu projenin yürütülmesinin ve işin bitirilmesinin daha uygun olacağı düşünülmüştür. 5393 sayılı Belediye Kanununun 75’inci maddesi ve Belediyeler Birliği Tüzüğünün 5. Maddesi çerçevesinde olumlu değerlendirme yapılmış, işin bitirilmesine karar verilmiştir. İşin Adıyaman Belediyesine devir edilmesi uygun görülmüştür. Bu çerçevede şehir için acil ihtiyaç olan bu tesis projesinin bir an önce sonuçlandırılıp faaliyete geçirilmesi için birlik ile Adıyaman Belediyesi arasında yapılacak bir protokol ile tesisin inşaatının bitirilmesi ve işletilmesinin 25 yıllık bir süreyle Adıyaman Belediyesine devredilmesi gündeme gelmiştir” diye konuşarak sözlerini tamamladı.Bu haber 2299 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
ADIYAMAN EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ
BU ACIYA YÜREK DAYANMAZ: 1 AYDA 2 EVLADI ÖLDÜRÜLDÜ
FIRAT: AK PARTİ MEVKİ MAKAM YERİ DEĞİLDİR
SAMSAT TA DEPREM ÇADIRLARINDA YANGIN
ADIYAMAN TEK YÜREK, PROJELER İÇİN BAKANLIKLARDA
BADEM DİYARI ADIYAMAN DA BADEM ZİRVESİ
BABASININ ÇÖPTEN TOPLADIĞI KİTAPLARI OKUYOR
BALIK TUTMAK İÇİN GİRDİĞİ GÖLETTE BOĞULDU
BAŞKAN KILINÇ TAN KUŞAKLAMA PROJESİ MÜJDESİ
KIZ KARDEŞİNİ ÖLDÜRESİYE DÖVÜP BIÇAKLADI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz