20 Eylül 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
ZALİMLERİN AKIBETİ TİTANİK OLACAK
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ELAZIĞ-MALATYA-ADIYAMAN-TORBALI (2)

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

BOYNUKARA DAN KONFERANS

28.10.2018

AK Parti Eski Milletvekili Adnan Boynukara, “Avrupa’da Aşırı Sağın Yükselişi ve İslamofobi” konulu konferans verdi.
Şehir Akademisi 5. Dönem konferanslarının ilkini AK Parti Eski Milletvekili Adnan Boynukara verdi. Belediye Konferans Salonunda verilen konferansın açılışını Şehir Akademi Koordinatörlerinden Mirza Gökdemir yaparak, Şehir Akademi ile ilgili bilgiler verdi.
Avrupa’da ki İslam ve Müslüman karşıtlığı ile ilgili bilgiler veren Adnan Boynukara, İslamofobi’nin psikolojik bir durum olduğunu aktardı.
Boynukara konuşmasında, “Batıda yapılan araştırmalar, karşıtlığın,düşmanlığın, yoğunluklu olarak 5 farklı şekilde kendini gösterdiğini açıklar. Önyargı, dışlama, ayrımcılık, nefret ve şiddettir. Bu tutumların hiç birisi korku sonucu ortaya çıkmış davranışlar veya tutumlar değildir. Bunların tümü bilinçli bir biçimde ortaya çıkan durumlardır. Dolayısıyla karşılaştığımız durum, İslamofobi kavramının birebir kelime anlamının ötesinde, çok daha derin sosyal, siyasal, psikolojik ve kültürel bir içeriğe, geçmişe sahiptir. Çünkü mesele basit bir korkudan farklı olarak, bütün bir medeniyete dine, düşünceye ve topluluklara yönelik çok boyutlu bir nefreti ve şiddeti kapsamaktadır” dedi.
Boynukara, “O nedenle, biz konuyu İslam ve Müslüman karşıtlığı olarak somutlaştırıyoruz. ‘Aşırı Sağ’ ifadesi ise İslamofobi kavramını daha da yumuşatmak ve olayı sadece siyasal bir zemine çekmek için üretilen bir kavramdır. Siyasal bir ekol olarak aşırı sağcılar, sadece Müslümanları hedefe alıyorsa konu farklılaşır. Aşırı sağ ile İslamofobi arasında fark olmadığının en temel göstergesi, saldırılara hedef olan kitledir. Veriler incelendiğinde, bu tür kesimlerin hedefinin İslam’ı yansıtan görünür işaretler ve bu işaretleri taşıyan bireyler olduğu görülür. Bu kesim camiler, mescitler, başörtülü kadınlar, namaz kılanlara saldırıyor. Bunlar, farklılığı somutlaştıran ve karşıdakinin kimliğini ortaya koyan göstergeler. Bu anlamıyla da, aşırı sağ ile islamofobi arasında fark yoktur. İkisi de İslam ve Müslüman karşıtlığının ortaya çıkmış, farklı görünen halleridir. İslam ve Müslüman karşıtlığının tarihi arka planı olduğunu çok iyi biliyoruz. İnançlar üzerinden üretilen bir karşıtlık ve düşmanlık vardı. Ancak tarihte, bugünkü anlamıyla bir karşıtlıktan bahsetmek oldukça zor. Tarihte olmayıp, bugün var olan iki konu var. Birincisi dünya küreselleşti, ilişkiler çeşitlendi, hatta ilişkiler iç içe geçti, toplumlar birlikte yaşamaya başladı, temaslar arttı. İkincisi tarihte sınırlar netti ve din kaynaklı düşmanlık, ağırlıklı olarak devletlerin veya devletlerin yan örgütlenmeleri üzerinden düşmanlıklar cereyan ediyordu. Bugün ise devletlerin farklı araçlarla ortaya çıkardığı, ürettiği ve sonra kendilerini kenara çekerek, insanları birbirine düşürerek seyirci oldukları bir düşmanlık var” ifadelerini kullandı.
Konferansa Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ve çeşitli sivil toplum kuruluşu başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Bu haber 1968 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
KÖSE; BEN İDAMLARA KARŞI BİR İNSANIM
KILIÇDAROĞLU NDAN MİLLİYETÇİLİK ELEŞTİRİSİ
BAŞKAN DAĞTEKİN DEN EZAN VE BEKA AÇIKLAMASI
KAZADA ÖLEN TÜRK GENCİN BABASI KONUŞTU
AK PARTİ´Lİ ÜNAL DAN CHP YE ELEŞTİRİ
ADIYAMAN DA MISIR PROTESTOSU YAPILDI
MİLLETVEKİLİ AHMET AYDIN DAN 2018 DEĞERLENDİRMESİ
AYDIN; TÜRKİYE MAZLUM MİLLETLERİN SON KALESİ
DAĞTEKİN: AK PARTİ BU MEMLEKETİN SİGORTASIDIR
BOYNUKARA DAN KONFERANS
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz