23 Temmuz 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İKTİDARA, ŞÖHRETE VE MAKAMA TAPMAK
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

KORNEA BANKASI HASTALARIN GÖRME UMUDU OLDU

11.10.2018

Adıyaman’da kurulan ‘Kornea Bankası’ 6 ay gibi kısa sürede büyük başarılara imza atarak, bölgeye hizmet vermeye başladı.
Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine 2018 yılı Mart ayında kurulan Kornea Bankası (Kornea Nakil Merkezi) Adıyaman ve bölgedeki birçok kişinin görme umudu oldu. Kornea Bankası tarafından 6 ay gibi kısa sürede 69 kornea temin edilirken, Adıyaman’da 21 hastane kornea nakli gerçekleştirdi. Görme kayıplarının tedavisinde uygulanan yöntem olan ve halk arasında ‘göz nakli’ olarak adlandırılan kornea nakli birçok kişinin yeniden görmesini sağlıyor.
Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan, 6 ay gibi kısa sürede büyük bir başarı sağladıklarını ve bölgeye hitap ettiklerini kaydetti. Doğan, “Daha önce ilimizde büyük bir problem olan, geçmişteki enfeksiyon hastalıkları nedeniyle görme problemi olan hastalara kornea nakli yaparak, tekrar görmelerini sağlıyoruz. Gözün ön kamerasındaki sıkıntı nedeniyle görme problemi olan hastalar, bu hastalığın tedavisinin çözümü bir kornea nakli yapmaktır. Biz de iki yıldır ilimizde yaptığımız bir çalışmayla ilimizde bir kornea nakil merkezi açtık. Bölgemizde Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illeri de bize bağlı olarak çalışıyor. Altı ay içerisinde 69 tane kornea temini yapıldı. Adıyaman’da 21 hastaya kornea nakli gerçekleştirildi. Ayrıca Elazığ, Van, Ankara ve bir çok ile de buradan kornea temin edilerek oradaki hastalarında görmesi sağlandı. Sağlık Bakanlığının belirlediği bir yıllık kornea nakil sayısı 70 iken, biz bu sayıyı 6 ayda yakaladık. İnşallah bir yıl bitmeden çok daha fazla sayılara da ulaşacağız” dedi.
Göz Bankası Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ayşe Sevil Karadağ ise daha önceden hastaların il dışına sevk edildiğini vurgulayarak, “Daha önce kornea bankası olmadığı için hastalarımız dışarıya sevk oluyorlardı. Ya da özelde olmak durumunda kalıyorlardı.Özelde ortalama 35-40 bin TL civarında bir masraf çıkıyordu. Hastaları aynı zamanda sevk etme problemi yaşıyorduk. Kornea Bankasının kurulması ile çevre illere de fayda sağlamış olduk.Hastalarımız takip ve tedavisi burada düzenli yapılıyor. Hastalarımız mutlu” ifadelerini kullandı.
Kornea nakli olan Mahmut Yücel, Adıyaman’da böyle bir hizmetin verilmesinin çok güzel olduğunu ifade etti.
Kornea nakli yapılan Naciye Şan da yıllardır sorunlu olan gözünün kornea nakliyle sağlığına kavuştuğunu belirterek, yetkililere teşekkür etti.
Kornea nakli yaptıran Firuze Alp isimli hasta da hiç para vermeden bu sağlık hizmeti Adıyaman’da aldıkları için çok mutlu olduğunu söyledi.

Bu haber 1018 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
ŞEKERLİ İÇECEKLERLE İLE KANSER ARASINDA BAĞLANTI
ADIYAMAN DA KAN BAĞIŞLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR
MESİRE ALANINDA KBRN EĞİTİM DÜZENLENDİ
UYUŞTURUCU İLE TOPYEKÜN MÜCADELE ETMELİYİZ
ADIYAMANLILAR 112 YE EN ÇOK ONUN İÇİN BAŞVURDU
KIZ HASTALIĞI RETT SENDROMU
TABİP ODASI SAĞLIKTA ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİ
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR DOKTOR OLDU
HASTAYA PALETLİ AMBULANS YETİŞTİ
14 MART TIP BAYRAMI ETKİNLİKLERİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz