22 Ocak 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
GÜÇ VE ADALET
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
TRAFİKTE BASİT GİBİ GÖRÜNEN SUÇLAR VE İNTİHARLAR…

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

TUZ HANININ RESTORASYONUYLA EKONOMİK GİRDİ OLACAK

12.6.2018

Yaklaşık 15 yıldan beri sürüncemede kalan ve geçtiğimiz günlerde kamulaştırma sorunu çözülen tarihi Tuz Hanının turizme kazandırılmasıyla birlikte turizmden kente ekonomik girdi sağlanacak.
Yıllardan beri kamulaştırma sorunu çözülmediği için bekleyen Tarihi Tuz Hanı Restorasyon Projesinde mutlu sona gelindi. Oturakçı Pazarında yer alan ve Adıyaman’ın tarihi kimliğini öne çıkarmak amacıyla hazırlanan restorasyon projesiyle yıkılmaya yüz tutan tarihi Tuz Hanına yeniden ticaretin merkezinde olacak.
İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırma çalışmaları tamamlanarak restorasyon çalışmaları başlayacak olan Tuz Hanı restorasyonu için İl Özel İdaresi bütçesinden 10 milyon TL, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından 1 milyon TL’si karşılanacak.
Tuz Hanı restorasyonu ile birlikte şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturulacak. Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapabilecekleri, ekonomik girdi sağlayacakları bir merkez haline getirilmesi planlanıyor.
Sadece yan duvarları ayakta kalan tarihi Tuz Hanı restorasyonla yıkılmadan kurtarılacak. Han içerisinde yer alan dükkan ve mekanları turizme yönelik hizmet ve iştigal konuları içeren yeni iş imkanları ortaya çıkarılacak. Bu kapsamda en az 10 adet işlerin ortaya çıkaracağı düşünülüyor. Oturakçı Pazarında bulunan yaklaşık 30 civarındaki tescilli esere bütünlük kazandırılacak.
Yerli ve yabancı turist için Adıyaman il merkezini bir cazibe merkezi haline getirecek olan tarihi tuz hanının restorasyonunun önemine değinen Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Yıllardır köhne durumda olan Oturakçılar pazarından bulunan tarihi tuz hanının restore edilerek bu önemli kültürel mirasın korunup gelecek kuşaklara aktarılması önem taşımaktadır. Günümüz turizm hareketleri incelendiğinde, Adıyaman’ı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin il merkezine inmedikleri açıkça görülmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de şehir merkezinde cazibe merkezlerinin oluşturulamamış olduğu görülecektir. Bu tarihi yapının restore edilerek hizmete sunulması ile birlikte şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturulacak. Sadece yan duvarları ayakta kalan tarihi han restorasyonla yıkımdan kurtarılacak. Han içerisinde yer alan dükkan ve mekanların turizme yönelik hizmet ve işgal konularını içeren yeni iş imkanlarının ortaya çıkarılması sağlanacak. Bu kapsamda en az on adet işyerinin ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Restorasyonla, kurtarılacak olan tuz hanının tarihi oturakçı pazarında bulunan yaklaşık 30 civarındaki tescilli eserlere de bir bütünlük kazandırılmış olacaktır. Kısacası şehir merkezinde bulunan bu tarihi eserin restorasyonuyla birlikte koruma bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunacağı gibi gelecek kuşaklara da eserin aktarımı söz konusu olacaktır” dedi.
Kalkancı, “Tüm gerekli olan kamulaştırma işlemleri bitmiş olup Tuz Hanı Restorasyon Projesinin yaklaşık maliyet hesapları için Müzeler Genel Müdürlüğüne bilgi verilmiştir. Bugüne kadar 25 adet parsel kamulaştırılmış olup toplamda hissedar sayısı 154 kişidir. Bugüne kadar ödenen toplam kamulaştırma bedeli 2 milyon 396 bin 278 TL’dir. Kamulaştırma çalışmaları yapılırken malik sayısı çok fazla olduğundan işlerin hızla ilerlemesi için idaremizce yoğun bir çalışma sergilendi” diye konuştu.

Bu haber 674 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
YABAN KEÇİLERİNİN ÖLDÜĞÜ BÖLGEYE YEM BIRAKILDI
ADIYAMAN DA ARAÇLARIN CAMLARI BUZ TUTTU
DOĞU TÜRKİSTAN DAKİ ZULÜMLERE MOTOSİKLETLİ TEPKİ
BAŞKAN DAĞTEKİN VATANDAŞLARI DİNLİYOR
CHP DE ADAY BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR
SÜLEYMAN KILINÇ: GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ YAPACAĞIZ
ADIYAMAN 3. GIDA VE YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI
ÖLÜMDEN DÖNEN GENÇ KIZ OLAYI ANLATTI
ŞİDDETLİ RÜZGAR ELEKTRİK DİREĞİNİ DEVİRDİ
189 YERLEŞİM BİRİMİNE ULAŞILAMIYOR
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz