20 Subat 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
KUR’AN BİR VADİDE MÜSLÜMANLAR BAŞKA VADİDE
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SUÇ, CEZA VE STAJ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

KADERİNE BOYUN EĞEN ESKİ TÜRKİYE ARTIK YOK

12.4.2018

Adıyaman Üniversitesi 5. Bilim, Kültür-Sanat ve Spor Etkinlikleri Haftasının ilk günü açılış programına katılan Başbakanlık Müşaviri Prof. Dr. Ersan Aslan "Geleceğin Türkiye'si, Geleceğin Gençleri" konulu konferans verdi.
Adıyaman Üniversitesi 5. Bilim, Kültür-Sanat ve Spor Etkinlikleri Haftası açılış programı Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Başbakanlık Müşaviri Prof. Dr. Ersan Aslan "Geleceğin Türkiye'si, Geleceğin Gençleri" konulu konferansta Türkiye’nin dünü, bugünü, geleceği ve 2023 hedeflerinden bahsetti.
Prof. Dr. Aslan, "Konferansımızın amacı dünün ışığında bugünleri anlatarak, aradaki farkı hep birlikte tahlil etmektir. 1925 yılına baktığımız zaman Türkiye’de Vecihi Hürkuş tarafından uçak üretmişiz. Biz o gün o uçağı geliştirip bilimsel çalışmalara önem vermiş olsaydık bugün bölgesel uçak yapmakla değil daha ilerisi ile uğraşır olurduk. Bunun yanı sıra 1961 yılında ilk Türk yapımı otomobil olan ‘Devrim’ arabası yapıldı. Hem de 120 ayda 4 adet yapıldı. Biz geçmiş Türkiye’sinde uçağımızı uçurduk satamadık, aracımızı yaptık ama yürütüp de satamadık. Çünkü Devlet o zaman müteşebbisin arkasında durmuyor, onu desteklemiyor, geri planda kalıyordu. Ancak şu an ülkemizde İHA denen insansız hava araçları üretiliyor. Bunun yanı sıra ATAK denen helikopterimiz, SİHA denen silahlı insansız hava aracı, zırh delici bombalar, PARDUS ismindeki yerli işletim sistemimizi geliştirdik. Neden? Çünkü artık Devlet müteşebbisine sahip çıkıyor, destekliyor, onun önünde yer alıyor, engel değil aksine önündeki engelleri kaldırıyor. Bununla da kalmayacak. Türkiye ileriki dönemde uzay çalışmalarına imza atacak. Savunma sistemleri, tarımsal projeler, ulaşım alanında devrim niteliğinde yenilikler, yerli hızlı tren, dijital devrim, uydu fırlatma sistemi ve Akkuyu gibi önemli projelere imza atacağız. Peki ama nasıl? Tabi ki planlarla, programlarla. Devlet planını, programını yaptı, yapıyor. Biz de buna uygun bir şekilde çalışacak, çok çalışacak ve başarıyı yakalayacağız" dedi.
Aslan, Türkiye’nin kaderine boyun eğen eski Türkiye olmadığını sözlerinde aktardı.
Konferansın ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü tarafından Başbakanlık Müşaviri Prof. Dr. Ersan Aslan’a Üniversite Merkez Külliyesi içerisinde adına dikilmiş fidan sertifikası takdim edildi.
Daha sonra Rektör Prof. Dr. Gönüllü’yü makamında ziyaret ederek Üniversitenin Onur Defterini imzalayan Prof. Dr. Aslan’a, Rektör Prof. Dr Gönüllü tarafından Adıyaman'ın tarihi ve kültürel değerlerinden Cendere Köprüsünün maketi takdim edildi.

Bu haber 2053 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
MİLLETVEKİLİ AHMET AYDIN DAN 2018 DEĞERLENDİRMESİ
AYDIN; TÜRKİYE MAZLUM MİLLETLERİN SON KALESİ
DAĞTEKİN: AK PARTİ BU MEMLEKETİN SİGORTASIDIR
BOYNUKARA DAN KONFERANS
DÜNYA 5 TEN BÜYÜK OLMADIKÇA ÇOCUKLAR ÖLMEYE DEVAM
TBMM BAŞKANVEKİLİ AYDIN: İNCE SU KAYNATIYOR
ADİL ÖKSÜZ ÜN ALMANYA DA SAKLANDIĞI İDDİASI
AYDIN; OHALİ GEREKTİREN KONULAR ÇÖZÜLÜYOR
TEZCAN: CHP HAYIR KURUMU DEĞİL, EMANET OYUMUZ YOK
HDPNİN BARAJI GEÇMESİNİ BİR PKK, BİR DE CHP İSTER
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz