23 Eylül 2018
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
Hasret kaldığım Asr-ı Saadet’i çok özledim!
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SAFRANBOLU VE GERGER KANYONLARI

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

KETEM E MAMOGRAFİ CİHAZI ALINDI

26.2.2018

Sağlık Bakanlığı tarafından Adıyaman Sağlıklı Hayat Merkezinde bulunun Kanser Erken Teşhis ve Tarama Birimine (KETEM) yeni dijital mamografi cihazı tahsisi yapıldı.
Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, Halk Sağlığı Başkanı Dr. H.Mustafa Kutlu ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığındaki ilgili personellerle birlikte Sağlıklı Hayat Merkezindeki Kanser Erken Teşhis ve Tarama Birimini ziyaret ederek yeni alınan cihazın kapasitesi ve özellikleri hakkında bilgi aldı.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Erdoğan Öz, alınan bu cihazla birlikte KETEM hizmet kalitesinin daha da arttığını belirtti.
Dr. Öz, “KETEM biriminde ülkemizde kadınlar arasında sık görülen meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemde tanınması için gerekli tarama testleri yapılmaktadır. Yeni tahsis edilen dijital mamografi cihazı ile meme kanseri taraması için bir günde daha fazla kişiye ulaşılması hedeflenmektedir. Günlük başvuruların aynı gün içerisinde karşılanması sağlanacaktır. Ülkemizde kadınlar arasında sık görülen ilk 2 kanser türü olan meme kanseri ve rahim ağzı kanseri tarama ile henüz hastalık belirtileri ortaya çıkmadan tanı konabilecek. 40 Yaş üzeri kadınlarımızın 2 yılda bir düzenli olarak Sağlıklı Hayat Merkezindeki KETEM’de mamografi çekimi yaptırmak, 30 yaş üzerindeki kadınların her 5 yılda bir HPV-DNA testi yaptırmak üzere aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve sağlıklı hayat merkezimize bekliyoruz.
Kalın Bağırsak Kanserlerinde sindirim kanalında kanama ilk belirti olup 50 yaş üzeri herkesin en az 2 yılda bir aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve sağlıklı hayat merkezlerindeki kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezlerinde gaitada gizli kan tahlillerini düzenli olarak yaptırmaları, tarama testleri ile kanserin erken dönemde teşhis edilmesini ve bu hastalıklara bağlı sağlık problemlerinin toplumda azaltılmasını sağlayacaktır” dedi.

Bu haber 2871 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
ADIYAMAN DA KBRN EĞİTİMİ VERİLDİ
BAŞKAN BARUTÇU MAZBATASINI TESLİM ALDI
EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE TOPLU AÇILIŞ
İLK KEZ PANKREAS KANSERİ AMELİYATI YAPILDI
SMA HASTALARI REÇETEDEKİ İBARE SORUNUNU AŞMAK
SAĞLIK MÜDÜRÜ ÖZ MEVSİM SICAKLARINA DİKKAT ÇEKTİ
DİŞ HEKİMLERİNE İMPLANT KURSU VERİLDİ
EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNE YETKİ BELGESİ
ADIYAMAN DİJİTAL HASTANE UNVANI
ADIYAMAN SAĞLIKTA CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz