18 Mart 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
KUR’AN BİR VADİDE MÜSLÜMANLAR BAŞKA VADİDE
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SUÇ, CEZA VE STAJ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

KETEM E MAMOGRAFİ CİHAZI ALINDI

26.2.2018

Sağlık Bakanlığı tarafından Adıyaman Sağlıklı Hayat Merkezinde bulunun Kanser Erken Teşhis ve Tarama Birimine (KETEM) yeni dijital mamografi cihazı tahsisi yapıldı.
Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, Halk Sağlığı Başkanı Dr. H.Mustafa Kutlu ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığındaki ilgili personellerle birlikte Sağlıklı Hayat Merkezindeki Kanser Erken Teşhis ve Tarama Birimini ziyaret ederek yeni alınan cihazın kapasitesi ve özellikleri hakkında bilgi aldı.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Erdoğan Öz, alınan bu cihazla birlikte KETEM hizmet kalitesinin daha da arttığını belirtti.
Dr. Öz, “KETEM biriminde ülkemizde kadınlar arasında sık görülen meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemde tanınması için gerekli tarama testleri yapılmaktadır. Yeni tahsis edilen dijital mamografi cihazı ile meme kanseri taraması için bir günde daha fazla kişiye ulaşılması hedeflenmektedir. Günlük başvuruların aynı gün içerisinde karşılanması sağlanacaktır. Ülkemizde kadınlar arasında sık görülen ilk 2 kanser türü olan meme kanseri ve rahim ağzı kanseri tarama ile henüz hastalık belirtileri ortaya çıkmadan tanı konabilecek. 40 Yaş üzeri kadınlarımızın 2 yılda bir düzenli olarak Sağlıklı Hayat Merkezindeki KETEM’de mamografi çekimi yaptırmak, 30 yaş üzerindeki kadınların her 5 yılda bir HPV-DNA testi yaptırmak üzere aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve sağlıklı hayat merkezimize bekliyoruz.
Kalın Bağırsak Kanserlerinde sindirim kanalında kanama ilk belirti olup 50 yaş üzeri herkesin en az 2 yılda bir aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve sağlıklı hayat merkezlerindeki kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezlerinde gaitada gizli kan tahlillerini düzenli olarak yaptırmaları, tarama testleri ile kanserin erken dönemde teşhis edilmesini ve bu hastalıklara bağlı sağlık problemlerinin toplumda azaltılmasını sağlayacaktır” dedi.

Bu haber 3044 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
14 MART TIP BAYRAMI ETKİNLİKLERİ
SAĞLIK TURİZMİ YETKİ BELGESİ
ADIYAMAN DA GETAT POLİKLİNİĞİ AÇILDI
ASILSIZ ÇAĞRILARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR
ADIYAMAN DA 4 YENİ AMBULANS HİZMETE GİRDİ
HAVA AMBULANSI HAYAT KURTARDI
HASTAYI 2 KİLOMETRE TAŞIDILAR
FEDAKAR SAĞLIKÇI
FİLM SAHNESİNİ ARATMAYAN KURTARMA OPERASYONU
PALETLİ AMBULANS HAYAT KURTARIYOR
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz